MAMO, TATO ĆWICZMY RAZEM

Zabawy z mamą i tatą to dla dziecka największa radość, z kolei rodzice nie muszą wydać ani grosza, by zapewnić maluchowi rozrywkę. Potrzeba tylko ich uwagi i czasu. Przedstawiamy nasze pomysły na zabawy ruchowe z mamą i tatą, a także te, w które można bawić się w domu.

Zabawy z mamą i tatą rozwijają dziecięcą wyobraźnię, pozwalają dziecku lepiej zrozumieć świat oraz budują jego więź z rodzicami. Dlatego też warto bawić się z maluchem jak najczęściej. Proponowane przez nas zabawy będą idealne np. na deszczowe dni, które trzeba spędzać w domu. Wśród naszych propozycji nie brakuje też pomysłów na zabawy, podczas których dziecko może się wybiegać i wyszaleć.

Zabawy ruchowe z mamą i tatą

Oto nasze propozycje

Rzucanie piłeczek do kosza

Możecie urządzić pojedynek, kto wrzuci więcej piłeczek do kosza. Ustalcie, że każda osoba ma np. po trzy rzuty. Za kosz może służyć jakieś pudełko, kapelusz.

Przeprawa przez rzekę

Wyobraźcie sobie, że przez wasz pokój przepływa rzeka. Każdy uczestnik zabawy musi przejść przez rzekę po kamieniach w taki sposób, by nie wpaść do wody. Jako kamienie mogą służyć np. poduszki, kawałki materiału. Rozłóżcie je tak, by zadanie nie było zbyt łatwe. Żeby nie zrobiło się nudno – zmieńcie ustawienie po każdym przedostaniu się wszystkich uczestników na drugi brzeg rzeki.

Tor przeszkód

Chyba każde dziecko uwielbia tory przeszkód. Możecie zrobić taki własny tor przeszkód np. za pomocą:

poduszek – żeby po nich skakać,

butelek – żeby je omijać,

krzeseł – żeby się po nich wspinać.

Ogranicza was jedynie wyobraźnia!

Skok w dal

Każdy uczestnik zabawy musi skoczyć, jak najdalej tylko potrafi. Na początku wszyscy muszą ustawić się na linii startu w tym samym miejscu. Wygrywa ta osoba, której uda się skoczyć najdalej i pokonać pozostałych uczestników.

Propozycje zabaw i zajęć „Pobaw się ze mną mamo i tato”

1. „Elfy”- dzieci biegają po pokoju, trzymając dwa szaliki w obu dłoniach, wykonują wymachy ramion do tyłu. Na hasło rodzica stop-dzieci zatrzymują się w bezruchu.
  2. „Zaprzęgi reniferów” – dzieci leżą na kocykach na brzuchu, rodzice trzymając za końce kocyka, ciągną swoje pociechy po podłodze.
  3. „Pływanie na krze lodu”- dzieci siedząc na kocyku, wykonują ślizg po dywanie
  4. „Polarne niedźwiedzie”- dzieci biegają na czworaka po pokoju, rodzic rzuca woreczek w jakieś miejsce, zadaniem dziecka jest biec w kierunku rzuconej zabawki.
  5. „Świąteczne prezenty”- dziecko bierze zabawkę i skacze w kierunku rodzica, trzymając ją między kolankami.
  6. „Zielone choinki”- dzieci biegają po pokoju, na hasło rodzica, dzieci stają na palcach, trzymając ręce wysoko w górze.
  7. „Zabawa z piłką”- rodzice z dzieckiem siedzą naprzeciwko siebie, podają sobie piłkę, trzymając ją w stopach.
  8. „Zabawa w śnieżki”- rodzic z dzieckiem siedzą naprzeciwko siebie w pewnej odległości, trzymając w obu dłoniach pluszaki. Zabawa polega na podniesieniu w górę, jednocześnie obu rąk i rzuceniu ich do siebie.
  9. „Śniegowe aniołki”- rodzic z dzieckiem leżą na podłodze na plecach i wykonują wymach rąk i nóg, następnie to samo wykonują leżąc na brzuchu.
  10. „Śnieżynki”- rodzic ustawia na stole białe kawałki waty, razem z dzieckiem dmuchają, próbując zdmuchnąć jak najwięcej kawałków waty.

ŻYCZYMY WESOŁEJ ZABAWY

Featured Stories