Zdalne nauczanie - pięciolatki i sześciolatki

środa, 31 marzec 2021 18:58

Propozycje zadań edukacyjnych dla grupy dzieci 5-6-letnich (0ddział V) 29.03.2021 – 2.04. 2021

Wkrótce Wielkanoc
Słuchanie wiersza Doroty Gellner „Pisanki”, inscenizowanego sylwetami.
• Słuchanie wiersza
 Pisanki
Patrzcie,
ile na stole pisanek!
Każda ma oczy
malowane,
naklejane.
Każda ma uśmiech
kolorowy
i leży na stole grzecznie,
żeby się nie potłuc
przypadkiem
w dzień świąteczny.
Ale pamiętajcie!
Pisanki
nie są do jedzenia
Z pisanek się wyklują
świąteczne życzenia!
Rozmowa na temat wiersza. − Co znajduje się na stole? Jak wyglądają pisanki? Co wykluje się z pisanek? • Poznawanie ciekawostek na temat pisanek. • Dawniej uważano, że pisanki mają magiczną moc, dlatego np. dotykano nimi grzbietów bydła, aby było zdrowe i płodne, toczono je wzdłuż zagonów oziminy, żeby zapewnić sobie dobry urodzaj. • Były one darem, który miał zapewnić obdarowanej osobie wszelką pomyślność (także w sprawach sercowych). • Pełniły one rolę wykupu w obrzędach wielkanocnych, np.: dyngusa, chodzenia z barankiem lub kurkiem. • Ludzie bogaci obdarowywali się drogimi pisankami, ze złota, przyozdobionymi szlachetnymi kamieniami. Francuski jubiler Peter Carl Fabergé wykonał takie drogie pisanki na zamówienie cara Rosji. • Pisanki służyły do zabawy zwanej taczanką. Turlało się po stole malowane jaja, zderzając je ze sobą. Wygrywała ta osoba, której pisanka się nie potłukła
Praca z książką: Karta pracy, cz. 3, nr 55. − Narysujcie w pustych polach pisanki według podanych wzorów. Pokolorujcie rysunki pisanek na podane kolory. − Podzielcie nazwy zdjęć na sylaby lub na głoski. Narysujcie w polach pod zdjęciami tyle kresek, z ilu sylab (5-latki) lub głosek (6-latki) składają się te nazwy.
Słuchanie opowiadania Grzegorza Kasdepke „Najpiękniejsze… „
• Słuchanie opowiadania. Jak wiadomo, każda mama pragnie, aby jej dziecko było naj, naj, najwspanialsze!... Prawda? Tak samo rzecz się miała z pewnymi dobrze znanymi kurami. Któregoś ranka wszystkie trzy zniosły jajka. Cóż to była za radość! Pokoloruj rysunki jajek jednym kolorem, ale tak, żeby każde jajko było inne. Połącz w pary takie same zestawy pisanek. 56 aktywność twórcza, percepcja wzrokowa 84 Gdakały wniebogłosy ze szczęścia! Spoglądały z miłością na swe jajeczka. Otulały je delikatnie. Nasłuchiwały, czy zza kruchej skorupki nie dobiegnie ich czasem jakiś dźwięk. Jednym słowem, jak wszystkie mamy, robiły sporo zamieszania. − Z mojego jajeczka – gdakała pierwsza kura – wyrośnie najsilniejszy kogucik na całym podwórku! − A z mojego – gdakała druga – najpiękniejsza nioska w całej wsi! Zaś trzecia kura była tak szczęśliwa, że nie wiedziała nawet, czy wolałaby chłopca, czy dziewczynkę. Wszystkie jednak chciały, aby ich dzieci były najpiękniejsze. Postanowiły więc pomalować skorupki jajek najwspanialej, jak tylko potrafiły. − Mój kogucik – gdakała pierwsza kura – będzie czerwony w niebieskie paseczki. − A moja nioska – gdakała druga – będzie różowa w zielone groszki. Zaś trzecia kura nie mogła się zdecydować, czy pomalować jajo na pomarańczowo w brązowe kwadraciki, czy na brązowo w pomarańczowe trójkąciki. Wszystkie były przekonane, że z tak kolorowych jajek wyklują się najpiękniejsze kurczaczki na świecie. I rzeczywiście. Którejś nocy usłyszały jakieś ciche trzaski, jakieś popiskiwania... – zanim się obejrzały, z popękanych, kolorowych skorupek wyskoczyły ich dzieci. − Jaka śliczniutka!... – wygdakała pierwsza kura. − Mój ty kochany!... – rozczuliła się druga. − Chlip, chlip!... – płakała ze szczęścia trzecia kura. A małe kurczaczki, wszystkie żółciutkie, jak gdyby pomalowało je samo słońce, rozejrzały się dookoła i krzyknęły radośnie: „Mamo! Już jestem!” • Rozmowa na temat opowiadania. Wypowiedzi dzieci dotyczące utworu; zwracanie uwagi na zachowanie kur, ich pragnienia, sposób ozdabiania jajek; podkreślanie więzi matki z dzieckiem. • Zabawa z elementem dramy Narodziny kurczątka. Dzieci dobierają się parami. Jedno dziecko wciela się w rolę kurczątka znajdującego się w jajku, drugie – kury, jego mamy oczekującej na narodziny swojego dziecka. Odgrywają scenki przedstawiające opiekę kury nad jajkiem, wykluwanie się kurczaczka i powitanie dziecka z matką (bez użycia słów lub z krótkimi dialogami, zgodnie z pomysłami dzieci). • Oglądanie obrazków, wycinanie ich, układanie według kolejności zdarzeń i przyklejanie na kartce. Opowiadanie historyjki. Wyprawka, karta G, nożyczki, kartka, klej. • Zabawa ruchowa rozwijająca umiejętność reagowania na zmiany tempa akompaniamentu – Kurczątka i kury. Szarfy – zielone i czerwone, nagrania: wolnej muzyki, szybkiej muzyki, odtwarzacz CD. N. wybiera kurki. (Oznacza je zielonymi szarfami). Każda kurka dobiera sobie cztery kurczątka (oznaczone czerwonymi szarfami). Przy nagraniu wolnej muzyki kura prowadzi swoje kurczątka jedno za drugim po sali. Kiedy zabrzmi szybka muzyka, dzieci podają sobie ręce i tańczą w kółeczkach. Podczas powtórzenia zabawy kura zamienia się rolą z jednym ze swoich kurczątek.
•    Rozmowa na temat opowiadania. Wypowiedzi dzieci dotyczące utworu; zwracanie uwagi na zachowanie kur, ich pragnienia, sposób ozdabiania jajek; podkreślanie więzi matki z dzieckiem.

•    Zabawa badawcza Poznajemy budowę jajka.
 Jajka: kurze, przepiórcze, strusie (lub ich obrazki), jajka kurze – gotowane i surowe. Dzieci oglądają jajka: kurze, przepiórcze i strusie (lub ich obrazki) przyniesione przez N/Rodzic, porównują ich wielkość i kolorystykę, wypowiadają się na temat ich kształtu; podają przykłady zwierząt, które wykluwają się z jajek. • N/R. rozbija przed dziećmi jajko. Dzieci oglądają jego zawartość, nazywają poszczególne części składowe: skorupka, białko, żółtko. N/R. zwraca uwagę na zarodek i wyjaśnia dzieciom, że kurczątka wykluwają się z jajek, w których są zarodki. • N/R. pokazuje dzieciom dwa jednakowe jajka. Prosi, aby zastanowiły się, po czym można poznać, że jedno z nich jest surowe, a drugie – gotowane. Dzieci podają swoje propozycje. Następnie N/R. wprawia oba jajka w ruch obrotowy. Dzieci obserwują poruszające się jajka i określają, które z nich kręci się szybciej. Rozbijają jajko i sprawdzają, czy miały rację. (N/R. wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje, że jajko gotowane wprawione w ruch porusza się szybciej).

• Kreślenie w powietrzu kształtu jajka: dużego, a potem – małego.
• Słuchanie kilku ciekawostek na temat pisanek.
 Zwyczaj zdobienia jaj w czasie Wielkanocy ma w Polsce długą tradycję (od X wieku). Najpopularniejszą i najstarszą techniką zdobienia jaj jest technika batikowa polegająca na nanoszeniu wosku przy użyciu tak zwanego pisaka (małego lejka z blachy, osadzonego na patyczku) lub przy użyciu szpilki. Do innych technik należy wyskrobywanie wzorów przy użyciu ostrego narzędzia; oklejanie jaj wycinankami z papieru, tkaniną; malowanie farbami różnego rodzaju oraz wytrawianie wzorów kwasem (dawniej z kiszonej kapusty, obecnie – kwasem solnym).

• Praca z książką: Karta pracy, cz. 3, nr 58. − Obejrzyjcie obrazki. Zaznaczcie kolejność zdarzeń w historyjce, rysując w okienkach przy obrazkach odpowiednią liczbę kropek lub pisząc właściwe liczby. − Opowiedzcie historyjkę.
•    Praca z książka:Karta pracy, cz. 3, nr 59. − Mówcie rymowankę i rysujcie po śladach jajek. Potem mówcie rymowankę i samodzielnie rysujcie kontury jajek. Pokolorujcie rysunki jajek. − Przeczytajcie tekst razem z N/R. On będzie czytać zdania, wy będziecie je powtarzać. Zilustrujcie przeczytane zdania.
•     Praca z książką: Karta pracy, cz. 3, nr 60. − Rysujcie po śladach, bez odrywania kredki od karty. − Posłuchajcie zagadek Barbary Szelągowskiej. Rozwiążcie je.
•    Praca z książką: Karta pracy, cz.3,nr61
Obejrzyjcie obrazki. Zaznaczcie dziewięć różnic między nimi.
•      Ćwiczenia matematyczne Wielkanocne liczenie. Sylwety pisanek w czterech kolorach i w dwóch wielkościach, kartoniki z odpowiednią liczbą krążków lub z liczbą, obręcze. Tworzenie kolekcji pisanek na podstawie jednej cechy – koloru.
Dziecko otacza pętlami sylwety pisanek w określonych kolorach, które N/R. umieścił np.na dywanie (pisanki są w czterech kolorach). Liczą pisanki w danym kolorze i umieszczają pod pętlą kartonik z odpowiednią liczbą krążków lub z liczbą. • Porównywanie liczby pisanek w poszczególnych pętlach.

•    Słuchanie opowiadania Agnieszki Galicy „Bajeczka wielkanocna”

Wiosenne Słońce tak długo łaskotało promykami gałązki wierzby, aż zaspane wierzbowe Kotki zaczęły wychylać się z pączków. − Jeszcze chwilę – mruczały wierzbowe Kotki. – Daj nam jeszcze pospać. Dlaczego już musimy wstawać? A Słońce suszyło im futerka, czesało grzywki i mówiło: − Tak to już jest, że musicie być pierwsze, bo za parę dni Wielkanoc, a ja mam jeszcze tyle roboty. Gdy na gałęziach siedziało już całe stadko puszystych Kotek, Słońce powędrowało dalej. Postukało złotym palcem w skorupkę jajka − puk, puk! I przygrzewało mocno. Obejrzyj obrazki. Zaznacz dziewięć różnic między nimi. 61 percepcja wzrokowa, przeliczanie, wiedza ogólna 98 − Stuk, stuk! – zastukało coś w środku jajka i po chwili z pękniętej skorupki wygramolił się malutki Kurczaczek. Słońce wysuszyło mu piórka, na głowie uczesało mały czubek i przewiązało czerwoną kokardką. − Najwyższy czas – powiedziało. – To dopiero byłby wstyd, gdyby Kurczątko nie zdążyło na Wielkanoc. Teraz Słońce zaczęło się rozglądać dookoła po łące, przeczesało promykami świeżą trawę, aż w bruździe pod lasem znalazło śpiącego Zajączka. Złapało go za uszy i wyciągnęło na łąkę. − Co się stało, co się stało? – Zajączek przecierał łapką oczy. − Już czas, Wielkanoc za pasem – odpowiedziało Słońce – a co to by były za święta bez wielkanocnego Zajączka? Popilnuj Kurczaczka, jest jeszcze bardzo malutki, a ja pójdę obudzić jeszcze kogoś. − Kogo? Kogo? – dopytywał się Zajączek, kicając po łące. − Kogo? Kogo? – popiskiwało Kurczątko, starając się nie zgubić w trawie. − Kogo? Kogo? – szumiały rozbudzone wierzbowe Kotki. I wtedy Słońce przyprowadziło do nich małego Baranka ze złotym dzwoneczkiem na szyi. − To już święta, święta – szumiały wierzbowe Kotki, a Słońce głaskało wszystkich promykami, nucąc taką piosenkę: − W wielkanocny poranek dzwoni dzwonkiem Baranek, a Kurczątko z Zajączkiem podskakuje na łące. Wielkanocne Kotki, robiąc miny słodkie, już wyjrzały z pączka, siedzą na gałązkach, kiedy będzie Wielkanoc, wierzbę pytają.
 • Rozmowa na temat opowiadania. − Dlaczego słonko obudziło wierzbowe kotki? − Jakie zwierzątka potem obudziło? − Dlaczego słonko obudziło zajączka i baranka?

•    Zabawa Prawda czy fałsz?
 Dzieci słuchają zdań wypowiadanych przez R. Jeżeli, według nich zdania, są one prawdziwe, wstają, a gdy uważają, że nie są prawdziwe (są fałszywe), tupią nogami w podłogę.
 Pisanki to ozdobione jajka.
Do wielkanocnego koszyka obok pisanek kładziemy warzywa.
Baranek wielkanocny może być z ciasta.
Cukrowe zajączki robimy z pietruszki.
W czasie Wielkanocy dzielimy się jajkiem.
Święta wielkanocne są w zimie.
Bazie rosną na wierzbie.
•    Podział na sylaby słów kojarzących się z Wielkanocą. Pi-san-ki, ba-ra-nek, za-ją-czek, bo-ro-wi-na, ko-szy-czek
•    Rozwiązywanie zadań tekstowych na dodawanie i na odejmowanie w zakresie 10.
 Rozwiązywanie zadań tekstowych metodą symulacji. Liczmany, kartoniki z liczbami od 1 do 10, kartoniki ze znakami. Dzieci mają liczmany, kartoniki z liczbami, znakami. R. mówi zadania, dziecko ilustruje je za pomocą liczmanów, układa działania i je odczytuje. Na zakończenie udziela odpowiedzi na zadane pytania.
− W koszyczku były 4 pisanki. Mama dołożyła jeszcze 6 pisanek. Ile jest teraz pisanek w koszyczku?
 Dzieci biorą 4 liczmany, kładą je przed sobą. Potem dokładają 6 liczmanów. Liczą wszystkie liczmany i układają działanie: 4 + 6 = 10 które głośno odczytują, a potem udzielają odpowiedzi na pytanie. − Lenka miała 10 pisanek. 7 pisanek dała babci i dziadkowi. Ile pisanek jej zostało? Dzieci układają przed sobą 10 liczmanów. Potem odsuwają 7 liczmanów. Liczą pozostałe liczmany, układają działanie, głośno je odczytują, odpowiadają na pytanie. 10 – 7 = 3 (  dzieci 6- letnie układają działania samodzielnie, dzieci 5-letnie wykonują zadanie z pomocą rodzica lub starszego rodzeństwa).
•    Posłuchaj, pośpiewaj, potańcz!

https://www.youtube.com/watch?v=qKY9oeELKn4
https://www.youtube.com/watch?v=izQ5IAmTaFA
https://www.youtube.com/watch?v=OTPObfVuHCY

NAJŁATWEJSZA OZDOBA WIELKANOCNA Z KOLOROWEGO PAPIERU | kolorowe jajko z papieru – przesyłam filmik zapraszam do zabawy.

https://www.youtube.com/watch?v=OVANOXVQQFo


Z okazji Świąt Wielkanocnych składamy wszystkim  państwu najserdeczniejsze życzenia.

Wesołych Świąt!
Mokrego dyngusa!
Buziaki dla dzieciaków!

Więcej w tej kategorii: Chciałbym być sportowcem. »