Zdalne nauczanie - zajęcia logopedyczne

środa, 20 maj 2020 08:01

Ćwiczenia słuchowe cz. 2

Ćwiczenia słuchowe cz. 2    

Rozpoznawanie dźwięków z otoczenia:
1)    Wspólnie z dzieckiem wysłuchujemy dźwięki wydawane np. przez: telefon, suszarkę, odkurzacz, budzik, czajnik elektryczny lub z gwizdkiem, mikser. Następnie prosimy dziecko żeby się odwróciło, włączamy wybrane urządzenie tak, żeby dziecko nie widziało, co robimy i pytamy: Powiedz co słyszysz?  Po odgadnięciu dziecko może spróbować naśladować usłyszany dźwięk

2)    Wybierzmy się z dzieckiem na spacer. Idąc starajmy się rozpoznawać różne dźwięki, które usłyszymy, np.: sygnał karetki pogotowia, straży pożarnej, dźwięk nadjeżdżającego motoru, ciężarówki, auta osobowego oraz głosy różnych zwierząt, np.: szczekanie psa, miauczenie kota, śpiew ptaków, szum wiatru, dźwięk spadających kropli deszczu. Jeśli usłyszymy ponownie poznany już dźwięk pytamy dziecko: Powiedz co słyszysz? Dziecko rozpoznaje i nazywa usłyszany dźwięk.


3)    W domu możemy samodzielnie przygotować rekwizyty do ćwiczeń słuchowych, mogą to być: szklanka, puszka, garnek, plastikowy kubek, pudełko po butach i ołówek. Układamy przedmioty przed dzieckiem i prosimy żeby po kolei uderzało ołówkiem w poszczególne przedmioty, wysłuchując kolejne dźwięki. Następnie zasłaniamy dziecku oczy np. wiążemy chustę lub zakładamy czapkę na oczy i odtwarzamy wcześniej zaprezentowane przez dziecko dźwięki pytając: Powiedz co słyszysz? Dziecko rozpoznaje i nazywa usłyszany dźwięk.

4)    Do kolejnego ćwiczenia należy przygotować: piłeczkę ping – pongową, klocek, monetę, kamyk. Siadamy przy stole, dziecko siedzi naprzeciw nas. Mówimy do dziecka: Posłuchaj i popatrz! Toczymy kolejno przedmioty po blacie stołu. Następnie prosimy dziecko żeby teraz ono toczyło kolejno przedmioty po stole. Po wykonaniu zadania zakrywamy dziecku oczy i mówimy: Posłuchaj i powiedz, co słyszysz? Kolejno przetaczamy przedmioty po stole ale w innej kolejności, a dziecko za każdym razem nazywa to, co słyszy.

5)    Kolejne ćwiczenie polegać będzie na lokalizowaniu przez dziecko z której strony płynie dźwięk. Należy przygotować budzik lub telefon komórkowy i ustawić funkcję budzika. Następnie chowamy urządzenie i prosimy dziecko, aby wskazało stronę z której słyszy dźwięk lub odnalazło miejsce w którym znajduje się urządzenie wydające dźwięk.

6)    Do kolejnego ćwiczenia należy przygotować dwie pokrywki od garnków. Następnie siadamy na dywanie, dziecko siada naprzeciw nas. Mówimy do dziecka: Posłuchaj, będzie cicho lub głośno, a następnie szybko lub wolno.. Uderzamy pokrywką o pokrywkę raz cicho (słabiej) - raz głośno (mocniej), raz szybko - raz wolno. Następnie tłumaczymy dziecku co ma zrobić jak usłyszy dany dźwięk:
- dźwięk cichy – dziecko siada;
- dźwięk głośny – dziecko wstaje;
- dźwięk wolny – dziecko chodzi po pokoju;
- dźwięk szybki – dziecko biega.
Zaczynamy zabawę. Możemy ćwiczyć na zmianę: raz gramy my, a dziecko wykonuje odpowiednie do dźwięku ćwiczenia ruchowe, następnie zamieniamy się rolami, dziecko uderza o pokrywki, a my wykonujemy ćwiczenia do usłyszanego dźwięku.
7)    W kolejnym ćwiczeniu możemy wykorzystać klocek, blat stołu, guziczki (kamyczki, patyczki, muszelki, koraliki, klocki). Siadamy przy stole, dziecko stoi lub siedzi odwrócone do nas tyłem. Mówimy do dziecka: Posłuchaj i policz ile dźwięków usłyszałeś! Uderzamy klockiem o blat stołu (3,4,5 razy). Dziecko słucha i odkłada kolejno tyle guziczków (kamyczków, patyczków, muszelek, koralików, klocków), ile dźwięków usłyszało i przelicza je. Następnie możemy zamienić się rolami.
Życzę owocnych ćwiczeń.

Opracowane na podstawie „Co zrobić, aby ułatwić dziecku naukę czytania i pisania”, B. Mikitiuk, H. Łażewska, B. Moritz, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2002
Logopeda: Edyta Łyp

Ostatnio zmieniany środa, 31 marzec 2021 09:32