Zdalne nauczanie - zajęcia logopedyczne

poniedziałek, 18 maj 2020 09:03

Zabawy i ćwiczenia słuchowe

Dzisiaj proponuję zabawy/ćwiczenia słuchowe do wykonania z dziećmi w domu. Potrzebne nam będą: butelka z wodą, 2 szklanki, gazety, mała plastikowa butelka po wodzie/napoju do której wrzucamy np. groch, fasolę , drobne kamyczki lub kilka guzików, 2 łyżki, dwie pokrywki lub garnek, gruba książka, itp. Musimy zgromadzić 10 domowych „instrumentów muzycznych”. Potrzebować będziemy jeszcze kawałek tektury, materiału, duży ręcznik, który posłuży nam za parawan. Do tych ćwiczeń można wykorzystać prawie wszystkie  przedmioty, które wam przyjdą do głowy. Mogą to być również proste instrumenty muzyczne, jeżeli oczywiście ktoś ma.

Przebieg zabawy:

Część 1
Siadamy przy stole, przygotowane wcześniej rekwizyty kładziemy w zasięgu naszych dłoni. Dziecko siada na przeciwko. Mówimy do dziecka:
- Posłuchaj i popatrz!
1)    Bierzemy do ręki butelkę lub szklankę z wodą i przelewamy do drugiej szklanki (dziecko słucha i patrzy na „instrument”).
 Mówimy ponownie:
- Posłuchaj i popatrz!
2)    Stawiamy na stole pustą szklankę, bierzemy do ręki łyżkę i uderzamy o szklankę (oczywiście w taki sposób, żeby jej nie rozbić – dziecko słucha i patrzy).
- Posłuchaj i popatrz!
3)    Bierzemy do ręki papier lub gazetę i gnieciemy ją (dziecko słucha i patrzy).
- Posłuchaj i popatrz!
4)    Bierzemy do ręki dwie łyżki i energicznie uderzamy jedną o drugą (dziecko słucha).
- Posłuchaj i popatrz!
5)    Bierzemy do ręki plastikową butelkę np. z guzikami w środku i energicznie nią potrząsamy (dziecko słucha i patrzy).
- Posłuchaj i popatrz!
6)    Bierzemy do ręki papier lub gazetę i drzemy ją na kawałki (dziecko słucha i patrzy)
- Posłuchaj i popatrz!
7)    Energicznie uderzamy w dłonie, klaszczemy, bijemy brawo (dziecko słucha i patrzy)
- Posłuchaj i popatrz!
8)    Bierzemy do ręki dwie pokrywki lub jedną pokrywkę i garnek i uderzamy pokrywką o pokrywkę lub pokrywką o garnek ( dziecko słucha i patrzy).
- Posłuchaj i popatrz!
9)    Bierzemy do ręki kawałek folii np. bąbelkowej, aluminiowej lub zwykłą reklamówkę foliową i energicznie pocieramy nią (dziecko patrzy i słucha).
- Posłuchaj i popatrz!
10)    Pukamy zgiętym palcem w blat stołu, naśladując pukanie do drzwi (dziecko słucha i patrzy).

Część 2
Odkładamy wszystkie przedmioty na bok, tak aby były w zasięgu ręki. Z tektury, materiału czy ręcznika robimy parawan tak, żeby dziecko nie widziało na jakim „instrumencie” będziemy grać.  Mówimy do dziecka:
- Posłuchaj! Co to?
1)    Bierzemy do ręki papier lub gazetę i gnieciemy ją (dziecko odgaduje ze słuchu podając nazwę „instrumentu”, który słyszy).
- Posłuchaj! Co to?
2)    Bierzemy do ręki dwie łyżki i energicznie uderzamy jedną o drugą  (dziecko odgaduje ze słuchu podając nazwę „instrumentu”, który słyszy).
- Posłuchaj! Co to?
3)    Bierzemy do ręki kawałek folii np. bąbelkowej, aluminiowej lub zwykłą reklamówkę foliową i energicznie pocieramy nią (dziecko odgaduje ze słuchu podając nazwę „instrumentu”, który słyszy).
- Posłuchaj! Co to?
4)    Pukamy zgiętym palcem w blat stołu, naśladując pukanie do drzwi (dziecko odgaduje ze słuchu podając nazwę „instrumentu”, który słyszy).
- Posłuchaj! Co to?
5)    Bierzemy do ręki dwie pokrywki lub jedną pokrywkę i garnek i uderzamy pokrywką o pokrywkę lub pokrywką o garnek (dziecko odgaduje ze słuchu podając nazwę „instrumentu”, który słyszy).
- Posłuchaj! Co to?
6)    Bierzemy do ręki butelkę lub szklankę z wodą i przelewamy do drugiej szklanki (dziecko odgaduje ze słuchu podając nazwę „instrumentu”, który słyszy).
- Posłuchaj! Co to?
7)    Bierzemy do ręki papier lub gazetę i drzemy ją na kawałki (dziecko odgaduje ze słuchu podając nazwę „instrumentu”, który słyszy).
- Posłuchaj! Co to?
8)    Bierzemy do ręki plastikową butelkę np. z guzikami w środku i energicznie nią potrząsamy (dziecko odgaduje ze słuchu podając nazwę „instrumentu”, który słyszy).
- Posłuchaj! Co to?
9)    Energicznie uderzamy w dłonie, klaszczemy, bijemy brawo (dziecko odgaduje ze słuchu podając nazwę „instrumentu”, który słyszy).
- Posłuchaj! Co to?

10) Stawiamy na stole pusta szklankę, bierzemy do ręki łyżkę i uderzamy o szklankę (oczywiście w taki sposób, żeby jej nie rozbić (dziecko odgaduje ze słuchu podając nazwę „instrumentu”, który słyszy).
Ćwiczenia można modyfikować według własnego pomysłu. Jeżeli dziecko nie radzi sobie z zapamiętaniem 10 zaprezentowanych przez nas dźwięków, można zacząć zabawę z pięcioma „instrumentami”. W miarę postępów dziecka próbujemy systematycznie zwiększać o jeden liczbę prezentowanych dźwięków. Życzę udanej i pożytecznej zabawy. Logopeda – Edyta Łyp

Ostatnio zmieniany środa, 20 maj 2020 08:03