Zdalne nauczanie - dzieci trzyletnie

poniedziałek, 12 kwiecień 2021 10:05

Propozycje zabaw i ćwiczeń dla dzieci 3-letnich („Słoneczka”) i ich Rodziców do realizacji w dniach od 12 kwietnia do 16 kwietnia 2021roku.

Tematyka tygodnia: „Chciałbym być kosmonautą”

Posłuchajcie uważnie rymowanki, którą przeczyta Wam rodzic.
Nauka rymowanki na pamięć.
Ufoludki, ufoludki,
to zielone krasnoludki.
Ich telepatyczne różdżki
są ni z gruszki, ni z pietruszki.
Mają sympatyczne brzuszki
i podobne są do gruszki.
Chodzą po zielonych dróżkach,
na swych bardzo krótkich nóżkach.

W ramach rozwijania mowy, pamięci – porozmawiajcie z dzieckiem nt. treści rymowanki:
- Kim są ufoludki z rymowanki ?
- Gdzie mieszkają ufoludki?
- Jak inaczej nazywamy przybyszy z kosmosu?
- Jak wyglądają ufoludki?

Możecie posłuchać piosenki:
„ Zielone Ufoludki”
 https://www.youtube.com/watch?v=2sKI0K226Xk
Spróbujcie wspólnie śpiewać refren piosenki , zachowując podany rytm, tempo oraz właściwą intonację.


Słuchanie opowiadania J. Papuzińskiej „Jak nasza mama zreperowała księżyc”
Mama opowiadała potem, że obudziła się w nocy, bo księżyc świecił jej prosto w twarz. Wstała z łóżka, aby zasłonić okno, i wtedy usłyszała, że ktoś pochlipuje na dworze. Więc wyjrzała przez okno ciekawa, co tam się dzieje. I zobaczyła, że księżyc świeci na niebie z bardzo smutną miną, a po brodzie, osłoniętej małą, białą chmurką, płyną mu łzy. – Co ci się stało? – spytała nasza mama. – Dlaczego płaczesz? – Buuuu!… – rozpłakał się wtedy księżyc na cały głos. – Chciałem zobaczyć, jak wygląda z bliska wielkie miasto, spuściłem się na dół, zaczepiłem o wysoką wieżę i obtłukłem sobie rożek! Księżyc odsłonił białą chmurkę i mama zobaczyła, że ma odtrącony dolny róg. Wyglądał zupełnie jak nadłamany rogalik. – Co to będzie! – lamentował księżyc. – Kiedy zrobię się znów okrągły, będę wyglądał jak plasterek sera nadgryziony przez myszy! Wszyscy mnie wyśmieją! – Cicho – powiedziała mama. – Cicho, bo pobudzisz dzieci. Chodź tu, na balkon, połóż się na leżaku i poświeć mi, a ja spróbuję wymyślić jakąś radę na twoje zmartwienie. Księżyc podpłynął do balkonu i ułożył się ostrożnie na leżaku, a mama założyła szlafrok, pantofle i poszła do kuchni. Cichutko wyciągnęła stolnicę, mąkę, jaja, śmietanę i zagniotła wielki kawał żółciutkiego ciasta. Z tego ciasta ulepiła rożek: taki, jakiego brakowało księżycowi. – Siedź teraz spokojnie – powiedziała – to ci przyprawię ten twój nieszczęsny rożek. Okleiła mama księżycowi brodę ciastem równiutko i wylepiła taki sam rożek jak ten, co się obtłukł. Potem wzięła jeszcze parę skórek pomarańczowych i tymi skórkami, jak plastrem, przylepiła ciasto do księżyca. – Gotowe – powiedziała. – Za kilka dni rożek ci przyrośnie i będziesz mógł te plasterki wyrzucić. Ale pamiętaj, na drugi raz nie bądź gapą, omijaj sterczące dachy i wysokie wieże. Przecież mogłeś się rozbić na kawałki!
Rozmowa na temat opowiadania.
- Kto płakał w nocy i obudził mamę? Co się stało księżycowi?
- O co martwił się księżyc? Na jaki pomysł wpadła mama?
- Z jakich składników zrobiła ciasto?
- Czego użyła do przyklejenia brakującego rożka ?
- O co mama poprosiła księżyc?

 Dziecko słucha rymowanki.
Słońce wstaje, zaczyna się dzień
I moje zabawy rozpoczynają też się,
Słońce świeci przez cały dzień. A gdy zajdzie, kończy się dzień.
Wtedy właśnie zaczyna się noc.
Na niebie świeci księżyc
I gwiazdek moc.
Śpię ja, śpisz i ty,
Wszyscy śpią.
Śpi też cały dom.
Noc się kończy.
Słońce wstaje- zaczyna się dzień.
Rozmowa na temat rymowanki: - Kiedy jest jasno?; - Kiedy jest ciemno? -Co świeci w dzień? - Co jest  na niebie w nocy?
Dziecko ilustruje ruchem rymowankę.
Zabawa ortofoniczna „Nawiązanie kontaktu z Marsem".
Usiądźcie naprzeciw siebie rodzic - dziecko. Rodzic wypowiada słowa np: nem, ne, no, trulo lulo, bra, bre, bri, bro, bre ke, ke bre, ke ke, dziecko odpowiada tworząc własną marsjańską mowę.

Zabawa matematyczna – „Skarpety kosmonauty”; szukamy skarpetek dla kosmonauty. Potrzebne nam będą skarpetki ( im więcej tym lepiej), jest to także świetna zabawa do ich uporządkowania poprzez zabawę.
Zaczynamy:
•    skarpetki wyrzuć na dywan,
•    ułóż ze skarpetek długi pociąg przez całą podłogę,
•    ułóż skarpetki kolorami ( nazwij kolory),
•    posegreguj: skarpetki mamy, skarpetki taty, skarpetki siostry/ brata, skarpetki moje,
•    dobierz w pary ( przypomnienie para to jest 2)
•    ułóż skarpetki w szufladzie /szafce.

Propozycje zabaw muzyczno-ruchowych

„My jesteśmy Ufoludki” - zabawa przy piosence  (na melodię piosenki Krasnoludki).

My jesteśmy ufoludki, - pokazują na siebie
Hopsasa, hopsasa, - podskakują w miejscu
Ludek zielony, malutki - wykonują przysiad
Hopsasa, hopsasa, - podskakują w miejscu

Przylecieliśmy z daleka - wyciągają ręce do góry
Hopsasa, hopsasa, - podskakują w miejscu
Nasze UFO na nas czeka, - kreślą kształt UFO
Hopsasa, hopsasa, - podskakują w miejscu

Gdy waszą Ziemię zwiedzimy - maszerują w miejscu
Hopsasa, hopsasa, - podskakują w miejscu
To do siebie - pokazują do góry
Powrócimy - biegają po pokoju
Hopsa, hopsa, są - podskakują w miejscu

Wieczorem przed snem przywitaj się pięknie z księżycem krótką pioseneczką na melodię Wlazł kotek na płotek
"Witaj nam księżycu w nocy świeć, sny miłe niech każdy będzie mieć , a zasypiając posłuchaj kołysanek
https://www.youtube.com/watch?v=zaiFXosoDEk
https://www.youtube.com/watch?v=Ej-xaDEqGeA

Zabawa ruchowa „Ćwiczenia kosmonautów” – żeby być kosmonautą trzeba być sprawnym fizycznie dlatego zaproponuj swoje ćwiczenia, przypomnij sobie w co bawimy się w przedszkolu( marsz, podskoki, bieg, figurki, pajacyki, skłony, stanie na jednej nodze, ruchy naprzemienne…) Zaproś do zabawy rodzeństwo i rodziców. Teraz Ty organizujesz zabawę. Powodzenia!
Zabawa „Zręczny jak kosmonauta”.
Załóżcie rękawice kuchenne lub zimowe, narciarskie mamy lub taty. Spróbujcie wykonać kilka czynności: ułóżcie puzzle, zbudujcie wieżę z klocków, narysujcie coś w tych rękawicach. Po zdjęciu rękawic koniecznie opowiedzcie rodzicom, o swoich wrażeniach, jak Wam się w nich bawiło.
Zabawa ruchowa – „Zabawy kosmonautów”
Dziecko maszeruje przy muzyce gdy muzyka cichnie dziecko wykonuje polecenia rodzica np.:
• stanie na jednej nodze
• leżenie tyłem z podniesionymi do góry nogami
• podskoki obunóż w miejscu
• przeskakiwanie z nogi na

Zabawa „Podróż po planetach”
https://www.youtube.com/watch?v=SCMAcaNwGwo

Jogowa opowieść ruchowa „Wyprawa w kosmos”
https://www.youtube.com/watch?v=DBYZXW0PqmA

Opowieść ruchowa pantomimiczna „Kosmiczna wyprawa”
Rodzic mówi i pokazuje poszczególne czynności, dziecko je naśladuje; w tle słychać „kosmiczną” muzykę.

W rakiecie można odbyć najciekawszą podróż na świecie? Więc zapraszam do rakiety, nie potrzebne są bilety! Polecimy razem na kosmiczną wyprawę i zostawimy nasze gwiazdy w międzygalaktycznej przestrzeni!
Czy jesteś gotowa(y) na podróżowanie w nieznane?.... zanim wystartujemy musimy najpierw odpowiednio się ubrać, a więc wkładamy kosmiczny kombinezon - gotowe?....jeśli tak to ...szuuuu.....zapinamy w naszych kosmicznych kombinezonach suwak...to jednak nie koniec naszej kosmicznej garderoby - nie mamy jeszcze butów, rękawic i kosmicznego hełmu... prawda?...od czego więc zaczniemy?...oczywiście od butów - uwaga wkładamy: buty gotowe … rękawica gotowe i na końcu hełm...
Uwaga! Włączamy silnik: najpierw jedną, potem drugą ręką, zapinamy pasy, wyglądamy przez okno i 10, 9,8,7,6,5,4,3,2,1,0 - startujemy...lecimy wysoko, coraz wyżej i powoli „wchodzimy” w przestrzeń kosmiczną....uwaga turbulencje...zobaczcie z lewej strony mijamy burzę kosmiczną, w naszym kierunku leci mnóstwo odłamków skalnych...więc „gaz do dechy”!...uciekamy!.. musimy mocno skręcić ...udało się, możemy odetchnąć z ulgą - uff....Teraz możemy już spokojnie zostawić nasze gwiazdy w kosmosie (dziecko naśladuje wyciąganie gwiazdy z kieszeni i zostawianie jej poza rakietą)wyjrzycie przez okno z pewnością zobaczycie planetę - przyjrzyjcie się jej uważnie może zobaczycie na niej jakiegoś ufoludka?...hm...ja widzę ufoludka a ty dziecko?. Pomachajmy mu i powiedzmy kosmiczne dzień dobry.....ioioio...to ostrzeżenie, że kończy nam się tlen w rakiecie musimy więc wracać na Ziemię, szybko wracamy...spójrzcie przez okno czy widzicie Ziemię?...tak, to właśnie ta niebieska planeta ... uwaga trzymajcie się mocno za chwilę będą turbulencje...uwaga zbliżamy się do Ziemi...lądujemy...uff...udało się ...mamy za sobą pierwszy lot w kosmos...rozpinamy pasy, zdejmujemy rękawice, hełm, buty, kosmiczny skafander.

Zabawy z dzieckiem w domu
https://www.youtube.com/watch?v=FacAJxiIzh4

Gimnastyka w domu na wesoło
https://www.youtube.com/watch?v=F6zMZgnxfvI


Masażyk relaksacyjny „Kosmita” autor: K. Kutyła
Była sobie mleczna droga – rysujemy na plecach dziecka palcem krętą linię;
Pełna wielu błyszczących gwiazd. – stukamy palcami po plecach
Na jednej z planet – rysujemy palcem koło
Ufoludek mieszka
Co chude nóżki ma – dwoma palcami rysujemy na plecach dwie linie
Ma duże zielone uszy – łaskoczemy dziecko w uszy
I szyję długą ma. – gładzimy szyję dziecka
Dwa okrągłe brzuszki – dwoma palcami rysujemy dwa kółka
I śmieje się ha, ha, ha. – łaskoczemy dziecko w brzuszek

Propozycje zabaw plastycznych

„ Kosmita”- zabawy z balonami w kolorze zielonym + czarny marker

Rodzic rysuje mazakiem na balonie i mówi:
Wszyscy mieszkańcy planety wyglądają tak:

− mają oczy, żeby patrzeć, ,
− mają nosy, żeby wąchać,
− mają uszy, żeby słyszeć
− mają usta i uśmiechniętą buzię, bo lubią śpiewać.

Spróbuj stworzyć, narysować samodzielnie swojego Ufoludka. Jeśli nie masz balona narysuj ufoludka na kartce. Też będzie kosmiczny.
„Kolorowe ufoludki” – lepienie z plasteliny.
„Stacja kosmiczna” - budowanie z klocków.
„Ufoludek” - zapraszam do wykonania pracy plastycznej.
Na kartce robimy kleks z rozrzedzonej farby w dowolnym kolorze, dziecko rozdmuchuje go za pomocą słomki do napojów, by uzyskać ciekawy kształt. Po wyschnięciu dorysowuje oczy, ręce, tworzy postać ufoludka.


DO ZOBACZENIA!!!