Zdalne nauczanie - dzieci trzyletnie

poniedziałek, 15 czerwiec 2020 14:20

Propozycje zabaw i zajęć dla dzieci 3- letnich i ich Rodziców do realizacji w dniach 15- 19.VI.2020r

Tematyka tygodnia: Kolory lata

CELE OGÓLNE: obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie latem; rozpoznawanie i podawanie nazw kolorów podstawowych i pochodnych, poznanie zjawisk atmosferycznych występujących w czasie lata; zrozumienie podstawowej zasady bezpiecznego zachowania się w czasie burzy – chowania się do budynku.

1. Przepis na tęczę – poznawanie zjawisk atmosferycznych, rozpoznawanie kolorów tęczy, rozwijanie pamięci. Rodzic recytuje wiersz:
Przepis na tęczę -Agnieszka Frączek
Weź bukiecik polnych wrzosów,
dzbanek chabrowego sosu,
szklankę nieba wlej pomału,
garść niebieskich daj migdałów,
dorzuć małą puszkę groszku,
nać pietruszki wsyp (po troszku!),
włóż pojęcia dwa zielone
i zamieszaj w prawą stronę.
Dodaj skórkę od banana,
łąkę mleczy i stóg siana,
szczyptę słońca, dziury z serka
i cytryny pół plasterka.
Weź jesieni cztery skrzynki,
zapach świeżej mandarynki,
pompon od czerwonych kapci,
barszcz z uszkami (dzieło babci)…
Jeszcze maków wrzuć naręcze
i gotowe…
Widzisz tęczę?
Pytania: Z czego w wierszyku powstała tęcza? Jak naprawdę powstaje tęcza? Jak nazywają się kolory, które można zobaczyć w tęczy?

2. Praca z KP2.38 – poznawanie zjawisk przyrodniczych,poszerzanie wiedzy na temat barw.
Dziecko podaje nazwy kolorów tęczy, wskazuje palcem miejsca nad i pod. Kończy kolorowanie tęczy, rysuje kwiaty pod tęczą, a nad tęczą ptaki. • KP2.38, kredki  

3. Zabawa- bańki mydlane – zabawy z elementem ćwiczeń oddechowych, próby dostrzegania kolorów tęczy w bańkach. • woda mydlana, słomki

4. „Truskawki pełne witamin” – zachęcanie dziecka do spożywania sezonowych owoców, konieczność ich mycia przed spożyciem.                        Recytacja wiersza- Truskawka- Dorota Strzemińska-Więckowiak
Przyjrzyj się dobrze truskawce,
Która rośnie na rabatce.
Jest czerwona i dojrzała,
W pestkach jest maleńkich cała.
Ma poziomkę w swej rodzinie,
I ze smaku w świecie słynie.
Latem są truskawek zbiory –
Możesz robić z nich przetwory –
Soki, konfitury, dżemy,
Delikatne musy, kremy.
Myj owoce, zanim zjesz,
I się zdrowiem swoim ciesz.
W smaku swoim są wprost wyśmienite –
Oczywiście, te umyte.
Pytanie: Czego dowiedziałeś się o truskawce? Zachęcanie dziecka do spożywania owoców sezonowych ze względu na ich walory smakowe                         i zdrowotne.

5. „Jaka to pogoda?” – naśladowanie ruchem zjawisk atmosferycznych lub czynności z nimi związanych.
Słoneczna pogoda – słońce              (swobodny bieg)
Wirujące liście – wiatr                     (stanie w rozkroku, ręce uniesione, skłony
                           tułowia w pozycji czołowej)
Chmury – zachmurzenie                   (powolny chód)
Chmury i krople – opady deszczu    (marsz z daszkiem z rąk nad głową)
Śnieżynka – opady śniegu                (rzucanie się śnieżkami)
Chmura z błyskawicą – burza          (kucnięcie, objęcie rękoma kolan)

6. „Słońce” – praca z wykorzystaniem W.42
kształtowanie umiejętności konstrukcyjnych, zachęcanie dziecka do podejmowania wyzwań, usprawnianie małej motoryki.
Dziecko wypycha wszystkie elementy.
W odpowiednich miejscach nacina je samodzielnie. Łączy wszystkie elementy według wzoru. Przewleka sznureczki.

7.„Zdanie prawdziwe i fałszywe” – utrwalenie wiedzy o otaczającym świecie.
Pytanie: Co to jest prawda? Co to jest fałsz? Dziecko udziela swobodnych odpowiedzi. Rodzic mówi różne zdania. Zadaniem dziecka jest bardzo uważne ich wysłuchani, odpowiedzi: tak, nie. Przykłady zdań:
Z chmury pada deszcz;
Słońce jest zielone;
Truskawki rosną na drzewach;
W czasie burzy trzeba się schronić w domu;
Latem jest ciepło;
Ryś to dziki kot;
Lew ma grzywę;
Tygrys jest w kropki.

Drodzy Rodzice!
W tym tygodniu mówimy o lecie. Obserwujemy, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie. Rozmawiamy o pogodzie: takiej, którą lubią dzieci i tej niebezpiecznej. Poznajemy zjawiska atmosferyczne występujące w czasie burzy (ciemne chmury, deszcz, wiatr, pioruny) oraz zasady bezpiecznego zachowania się: ukrycie się w budynku.
Podczas wyjazdów wakacyjnych sytuacje przebywania z dzieckiem w miejscach pełnych ludzi, takich jak plaża, dworzec, lotnisko czy centrum handlowe, zdarzają się stosunkowo często. W związku z tym warto przygotować się do nich w taki sposób, by maluch się nie zgubił, a gdyby to nastąpiło
– by jak najszybciej odnalazł mamę lub tatę. Przede wszystkim ważne jest, by wiedział, że nie może oddalać się od opiekunów, a w bardzo zatłoczonych miejscach, o ile to możliwe, dobrze jest trzymać go cały czas za rękę. Można też ubrać syna czy córkę w takie ubranie, które dobrze widać w tłumie – oryginalną czapkę, odblaskową bluzkę czy inny element charakterystyczny. Dziecko
musi również wiedzieć, jak powinno się zachować, gdy straci z oczu rodziców. Najlepiej jest ustalić punkt charakterystyczny, do którego powinno się w takim wypadku udać (np. budka ratowników lub największe w okolicy, dobrze widoczne drzewo) i osoby, do których może się zwrócić po pomoc (obsługa sklepu, policjant czy dorosła osoba z dzieckiem). Maluch musi wiedzieć, że nie wolno mu iść z żadną obcą osobą ani brać od niej jedzenia i picia. Dobrze, jeśli ma przy sobie zapisany numer telefonu do mamy lub taty, np. na opasce założonej na rękę, warto też go uczyć adresu zamieszkania i numeru telefonu. Żeby uniknąć niepotrzebnego zdenerwowania, można ćwiczyć sytuację zagubienia, odgrywając scenki – dzięki temu, mimo że takie wydarzenie zawsze jest stresujące, jeśli wydarzy się naprawdę, dziecko będzie spokojniejsze.