Zdalne nauczanie - dzieci trzyletnie

poniedziałek, 08 czerwiec 2020 09:59

Propozycje zabaw i ćwiczeń dla dzieci 3-letnich i ich Rodziców do realizacji w dniach 8.06-14.06.2020.

Tematyka kompleksowa „Zwierzęta duże i małe”


1.Słuchanie wiersza pt. „Może zobaczymy” Helena Bechlerowa.
Idźmy leśną ścieżką
Cicho, cichuteńko,
Może zobaczymy
Sarniątko z sarenką.
Może zobaczymy
Wiewióreczkę małą,
Jak wesoło skacze
z gałęzi na gałąź.
I niech nikt po lesie
Nie gwiżdże, nie woła –
Może usłyszymy
Pukanie dzięcioła.
A może zaśpiewa
Między gałązkami
Jakiś mały ptaszek,
Którego nie znamy.
I będzie nas witał
Wesoło piosenką.
Tylko idźmy lasem
Cicho, cichuteńko

2.„Masażyk zoo” – wspólna zabawa z rodzicami z wykorzystanie wiersza „ZOO”.
ZOO
Bolesław Kołodziejski
Tutaj w ZOO jest wesoło,
Tutaj małpki skaczą w koło, (skoki dłonią po okręgu) Tutaj ciężko chodzą słonie, (naciskanie pleców wewnętrzną stroną dłoni)
Biegną zebry niczym konie, (lekkie stukanie dłońmi zwiniętymi w pięści)
Żółwie wolno ścieżką kłapią, (powolne lekkie przykładanie dłoni za dłonią do pleców)
W wodzie złote rybki chlapią, (pocieranie pleców raz wewnętrzną, raz zewnętrzną stroną dłoni)
Szop pracz, takie czyste zwierzę,
Ciągle sobie coś tam pierze. (pocieranie dłońmi pleców)
Struś dostojnie w koło chodzi,
Spieszyć mu się nie uchodzi, (powolne kroczenie po plecach dwoma palcami)
A w najdalszej części zoo,
Dwa leniwce się gramolą, (wolne przesuwanie dłoni z góry do dołu, z boku ku środkowi pleców)
Wolno wchodząc na dwa drzewa,
Gdzie się każdy z nich wygrzewa, (zatrzymanie dłoni)
I zapada w sen głęboki…

3. Wirtualna wizyta w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym – prezentacja multimedialna online. Rozpoznawanie i podawanie nazw zwierząt mieszkających w zoo. Rozwijanie kreatywności ruchowej poprzez naśladowanie gestem i ruchem wybranych zwierząt. Oglądanie zdjęć zwierząt, poznanie ciekawostek na temat ich życia: zwyczajów, pokarmu, wielkości, historii (Zobacz).

4.„Grzywa” – usprawnianie małej motoryki, napięcia mięśni dłoni, koordynacji wzrokowo-ruchowej.  Dziecko otrzymuje pięć klamerek, prawą ręką przyczepia klamerki do rękawa lewej ręki i odwrotnie. Tworzy grzywę konia, porusza ręką, sprawdza, jak grzywa się rusza.

5. „Lew” – praca konstrukcyjna z wykorzystaniem W.41. Dziecko wypycha elementy lwa, nakleja włóczkę (grzywa, ogon) oraz łączy poszczególne elementy. Rodzic pomaga w nacinaniu miejsc łączenia.  • Pomoce- włóczka w kolorze brązowym, pocięta na kawałki, klej, nożyczki

6.Wąż – usprawnianie małej motoryki, kreślenie linii ciągłych nieregularnych.
Dziecko kreśli drogę węża na różnych powierzchniach np. po dywanie, podłodze, stole.

L.J. Kerna.
Wąż
Ludwik Jerzy Kern
Idzie wąż wąską dróżką.
Nie porusza żadną nóżką.
Poruszałby, gdyby mógł,
Lecz wąż przecież nie ma nóg

   
7. „Koty i kotki” – określanie cech jakościowych i ćwiczenie umiejętności używania tych określeń. Kształtowanie umiejętności porządkowania elementów od najmniejszego do największego i odwrotnie. Rodzic trzyma w ręku kotka-przytulankę i rozmawia z dzieckiem o kotkach: Jakie są kotki?; Za co je lubimy?; Jakie mają zwyczaje?

8.Dziecko otrzymuje kartki, kredki i próbuje samodzielnie narysować portret kotka. Koloruje według własnych pomysłów na podstawie wiersza, czytanego przez rodzica.

Portret kota
Beata Kamińska
Rysowanie kota,
Dla chętnego…
To nic trudnego!
Głowa okrągła jak słońce,
Dwa uszka sterczące,
Oczy najpiękniejsze w świecie.
Wąsiska dłuugie, najdłuższe przecież,
Jeszcze tylko trójkątny nosek,
Słodka mordeczka…
I już mam portret koteczka

9.„Uciekaj, myszko” – dziecko wciela się w rolę myszek. Rodzic rozkłada szarfy (albo skakanki). Szarfy są domkami myszek. Gdy muzyka gra, dziecko omijając szarfy, porusza się w sposób zgodny z poleceniem np.: Chodzenie na palcach / Głośne tupanie / Unoszenie wysoko rąk / Chodzenie na czworakach. Gdy muzyka przestaje grać,  dziecko musi szybko odnaleźć dla siebie szarfę (domek) i stanąć w niej, gdyż zbliża się duży kot.

Więcej w tej kategorii: « Dzień Dziecka Kolory lata »