Zdalne nauczanie - dzieci sześcioletnie

poniedziałek, 12 kwiecień 2021 09:19

Propozycje zabaw na każdy dzień tygodnia. DO REALIZACJI  W  DNIACH 12.04.2021- 16.04.2021 Dzieci 6- letnie (oddział VI)

Zachęcamy  Państwa do skorzystania z wszystkich, bądź z wybranych.

TEMATYKA TYGODNIA „DBAMY O ZIEMIĘ”                                  


MATERIAŁY DLA RODZICA

Piosenka do nauki „ Świat w naszych rękach”
https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE

Litera f, F-  ćwiczenia w książkach  KARTY PRACY CZ. III strony  82-96
Książka „ Czytam, piszę, liczę”- strony 76-78
Zabawy w rysowanie z liter  
 https://www.youtube.com/watch?v=OEGrq-JZBbI

Dzień pierwszy: Przyjaciele przyrody

Pomoce do przygotowania przez rodziców w domu: odtwarzacz muzyki, mapa fizyczna Polski, kartka z rysunkiem konturu drzewa liściastego oraz iglastego, małe zielone trójkąty oraz małe zielone koła (wycięte z zielonej kartki), wydrukowane cyfry na kartce, plastelina.

1. Improwizacja ruchowa przy muzyce (nagranie dynamicznej melodii).
Dziecko, wsłuchując się w rytm muzyki i wczuwając się w jej nastrój, wymyśla dowolne ruchy i figury taneczne.

https://www.youtube.com/watch?v=snzHV-yNjj4

2. Oglądanie mapy fizycznej Polski; wskazywanie dużych obszarów leśnych, takich jak, np.
Puszcza Białowieska, Puszcza Kampinoska, Świętokrzyski Park Narodowy, Tatrzański Park Narodowy.

Rodzic wyjaśnia, że lasy są nazywane płucami Ziemi, bo produkują tlen, którym oddychamy, zatrzymują także pył i kurz, oczyszczając powietrze. Lasy to też domy zwierząt i teren, gdzie rośnie wiele roślin. Są również miejscem relaksu i odpoczynku dla nas, ludzi. Możemy w nich zbierać grzyby, jagody, poziomki, jeżyny, maliny… Z wybranych przez leśników drzew, po ich ścięciu i wysuszeniu, robimy meble, podłogi, a nawet domy. Drzewa iglaste (sosna, jodła, świerk) wydzielają olejki eteryczne, a z ich żywicy robi się syropy.

3. Słuchanie wiersza A. Widzowskiej „Przyjaciele przyrody”.
Rodzic czyta dziecku wiersz pt. Przyjaciele przyrody A. Widzowskiej.

      My, przedszkolaki na ziemskiej kuli,
wiemy, że Ziemię trzeba przytulić,
zadbać o lasy, powietrze, wodę,
kwiaty, zwierzęta – całą przyrodę!
To źle marnować wodę w kąpieli
od poniedziałku aż do niedzieli.
Po co bez przerwy nurkować w wannie?
Lepiej z prysznica zrobić fontannę!
Torba foliowa szczerzy zębiska.
– Jestem z plastiku, sztuczna i śliska.
Gdy będę plackiem leżeć na wodzie,
fokom i żółwiom chętnie zaszkodzę!
– Ja także! – wrzeszczy ze szkła butelka.
– W lesie się smażę niczym iskierka,
a gdy rozgrzeję się jak ognisko,
pożar wywołam i spalę wszystko!
– Czy wy nie wiecie, okropne śmieci,
że na planecie mieszkają dzieci?
Szust! Posprzątamy bałagan wielki,
osobno papier, plastik, butelki!
Pstryk! Pamiętamy, by gasić światło,
wiemy, że pożar wywołać łatwo,
a gdy widzimy sarenkę w lesie,
to nie wrzeszczymy, aż echo niesie!
Ten, kto przyrodę niszczy i truje,
niech się kolcami jeża pokłuje!

4. Rozmowa na temat wiersza.
Rodzic zadaje pytania do wiersza:
- Czy dzieci z przedszkola wiedzą, że o Ziemię należy dbać? Dlaczego?
− Do czego zachęca wiersz?
− Co ma się stać tym, którzy nie dbają o przyrodę?

5. Zabawa dramowa – My, drzewa
Dziecko staje się drzewem. Rodzic opowiada, co działo się z lasem, drzewami, a dziecko wciela się
w role drzewa i uzewnętrznia stany emocjonalne w zależności od kolejnych zdarzeń opisywanych
przez rodzica.
Rodzic opowiada:
Dawno temu lasy były czyste, pełne ptaków i innych zwierząt. Drzewa były szczęśliwe, wesoło się uśmiechały, słuchając śpiewu ptaków siedzących na ich gałęziach. Mijały lata, powoli zachodziły zmiany – wycinki, bezmyślne niszczenie drzew. Zaczęło to złościć drzewa. A gdy na dodatek pojawiły się śmieci, które ludzie wywozili do lasu – drzewa wystraszyły się, co się z nimi stanie. Czy zginą w tych górach śmieci? Czy uschną? Dzisiaj smutno patrzą na to, co się dzieje. Może dzieci im pomogą?

6. Lepimy z plasteliny cyfry. Zabawa przy piosence
 https://www.youtube.com/watch?v=z2FedJPZhXY
Dziecko dostaje wydrukowane cyfry na kartce od 1 do 9. Każdą cyfrę rysuje najpierw palcem po linii, następnie nazywa cyfry i wylepia plasteliną kształt każdej cyfry.

7. Zabawa graficzna – Drzewko przy piosence        
 https://www.youtube.com/watch?v=-ZQTnkXpcCA
Dziecko otrzymuje dwie kartki z narysowanymi konturami drzew – kolorowankę drzewa liściastego oraz iglastego. W zależności od kształtu drzewa wypełnia rysunek trójkątami (drzewa iglaste), małymi kołami (drzewa liściaste, np. dąb).

Dzień drugi: Drzewa liściaste i iglaste

Pomoce do przygotowania przez rodziców w domu: zielona kartka, ołówek, zdjęcia drzew iglastych: sosna, świerk, jodła, choinka, zdjęcia drzew liściastych: dąb, brzoza, lipa, klon, kasztanowiec, elementy drzewa wydrukowane na kartce: korzenie, pień, gałęzie, korona drzewa z liśćmi, kartka A4, klej.
1. Ćwiczenia dużych grup mięśniowych – Rzucamy szyszkami.
Dziecko na niby spaceruje po lesie, co pewien czas podnosi szyszkę i rzuca nią z dużym zamachem jak najdalej.
2. Zabawa ruchowa z elementem czworakowania – Przedzieramy się przez leśne zarośla.
Dziecko porusza się na czworakach między wyobrażonymi zaroślami, co pewien czas prostuje się i maszeruje do przodu.
3. Rozmowa na temat: Kogo możemy nazwać przyjacielem przyrody?
Rodzic wraz z dzieckiem zastanawia się nad tym kto może zostać przyjacielem przyrody. Dziecko podaje propozycje, a rodzic zapisuje na zielonej kartce pomysły. Na koniec dziecko – na znak, że zgadza się z tym, co jest napisane – odbija na kartce swoją dłoń zamoczoną w farbie.
Przykładowe propozycje dziecka:
Przyjaciel przyrody: nie zrywa kwiatów; nie łamie gałązek drzew; nie śmieci; dokarmia ptaki (zwierzęta); oszczędza wodę, elektryczność; segreguje śmieci; lubi zwierzęta…
4. Oglądanie zdjęć drzew liściastych i iglastych.
Dziecko ogląda zdjęcia drzew, nazywa je, porównuje ich wygląd. Rodzic pyta: Co to jest las? Dziecko podaje swoje skojarzenia ze słowem las. Rodzic zapisuje je na kartce, na której znajduje się obrazek lasu i napis Las to… ułożonego z liter i odczytanego wspólnie z dzieckiem.
5. Zabawy z wyrazem Las.
Dziecko dzieli wyraz las na sylaby, wyróżnia pierwszą głoskę i wymienia na nią następne wyrazy np. latawiec, leniwiec, lody, leżak, lato itd.
Następnie układa zdania w których występuje wyraz las np. W lesie mieszka dużo zwierząt. Las jest pełen drzew iglastych oraz liściastych itd.
6. Budowa drzewa.
Rodzic układa przed dzieckiem poszczególne elementy drzewa wydrukowane na kartce: korzenie, pień, gałęzie, koronę z liśćmi. Dziecko nazywa części drzewa. Układa je przed sobą we właściwej kolejności i przykleja do kartki. Określa, które części rośliny rosną pod ziemią, a które nad nią.
7. Zabawa ruchowa – Drzewo iglaste, drzewo liściaste.
Dziecko ustawia się na środku pokoju. Rodzic wymienia różne gatunki drzew. Zadaniem dziecka jest odróżnienie drzew liściastych od iglastych. Gdy rodzic mówi nazwę drzewa iglastego: sosna, świerk, jodła, choinka – dziecko staje po prawej stronie pokoju. Gdy rodzic wymienia drzewa liściaste: dąb, brzoza, lipa, klon, kasztanowiec, dziecko staje po lewej stronie pokoju.

Dzień trzeci: Powietrze wokół nas

Pomoce do przygotowania przez rodziców w domu: balon, słomka do napojów, kubeczek z wodą, paski bibuły zawieszone na nitce, obrazki przedstawiające różne środki lokomocji (samochód, samolot, lokomotywa spalinowa, rower, deskorolka, rolki, hulajnoga, kajak, żaglówka), obrazki zakładów dymiących, różne zabawki, napisy: tak, nie, wydrukowane litery alfabetu.


1. Opowieść ruchowa W lesie (według Małgorzaty Markowskiej)

Dziecko wykonuje to, o czym opowiada rodzic.
Wyruszamy na wycieczkę do lasu (dziecko maszeruje dookoła pokoju). Idziemy po ścieżce. Ścieżka robi się coraz węższa. Las staje się gęsty – trzeba się schylać, przechodzić pod gałęziami, rozchylać zarośla (dziecko wymyśla różne sposoby przedzierania się przez las). Co jakiś czas odpoczywamy. Zatrzymujemy się, nasłuchujemy odgłosów lasu: śpiewu ptaków (dziecko wykonuje skłony głowy w tył, na boki, skręty), stukania dzięcioła (w przysiadzie, uderza palcami o ziemię). Idziemy dalej. Widzimy w oddali sarny na polanie (dziecko na czworaka porusza się w różnych kierunkach). Wchodzimy na polanę pełną kwiatów. Biegamy radośnie, podskakujemy. Zmęczeni zabawą, kładziemy się na trawie. Zasypiamy. Las szumi: szu, szu, szu…

2. Zabawy badawcze – Gdzie jest powietrze?
Rozmowa na temat powietrza – rodzic zastanawia się wraz z dzieckiem, gdzie znajduje się powietrze, czy ma kolor, albo kształt? W jaki sposób można poznać, że znajduje się wokół nas?


3. Eksperymenty z powietrzem
Dziecko dmucha balon – obserwuje jak się powiększa, wypuszcza powietrze z balona w kierunku własnej twarzy. Rodzic tłumaczy dziecku, że powietrze zostało zamknięte w balonie i nabrało kształt balona.
Dziecko wciąga powietrze do płuc i wydycha je przez słomkę do napojów do kubeczka z wodą. Obserwuje, że w wodzie powstają bąbelki, czyli powietrze dostaje się do wody.
Dziecko dmucha na paski bibuły zawieszone na nitce. Patrzy jak bibuła się porusza.
Dziecko obserwuje drzewa za oknem. Zwraca uwagę na to gdy wiatr porusza gałęzie drzew.
Rodzic wyjaśnia, że powietrza nie można zobaczyć ani powąchać, lecz można poczuć, ale tylko wtedy, gdy porusza się jako wiatr. Podkreśla znaczenie powietrza dla życia ludzi i zwierząt oraz jego wszechobecność wokół nas.

4. Zabawa dydaktyczna – Co zanieczyszcza powietrze?
Rodzic rozkłada w pokoju obrazki przedstawiające: różne środki lokomocji, zakłady z dymiącymi kominami, zanieczyszczającymi powietrze oraz przedmioty służące dzieciom do zabawy. Dziecko ogląda odszukane obrazki i umieszczają konkretne obrazki pod napisem tak lub nie. Pod napisem tak kładzie te, które nie mają wpływu na zanieczyszczenie powietrza (np. rower, deskorolka, rolki, hulajnoga, kajak, żaglówka), a pod napisem nie – pozostałe (fabryka z dymiącym kominem, samochód, samolot, lokomotywa spalinowa). Rodzic uświadamia dziecku, że można przeciwdziałać zanieczyszczeniu powietrza poprzez stosowanie specjalnych filtrów, katalizatorów, benzyny bezołowiowej.

5. Ćwiczenia prawidłowej wymowy.

Rodzic podaje przykłady krótkich wypowiedzeń w nadanym przez siebie rytmie, a dziecko stara się je powtórzyć na zasadzie echa muzycznego, w różnym tempie oraz z różnym natężeniem dźwięku. Zmienia dynamikę w wypowiedzeniu, wymawiając słowa naprzemiennie: raz głośno, raz cicho. Recytuje coraz głośniej, następnie – coraz ciszej.
Ziemia, ziemia to nasza planeta.
Dbamy o czyste powietrze.
Nie chcemy śmieci na leśnej łące.
Precz z dymem, który zasłania słońce.
Dziecko powtarza zaprezentowany tekst.


6. Zabawa dydaktyczna -  Na jaką literę rozpoczyna się wyraz?

Rodzic rozkłada litery alfabetu. Dziecko wskazuje wszystkie samogłoski: a, e, i, o, u, y. Następnie rodzic mówi dowolny wyraz, a dziecko wskazuję literę na którą rozpoczyna się dany wyraz. Zabawa się powtarza.


Dzień czwarty: Oszczędzamy wodę.

Pomoce do przygotowania przez rodziców w domu: albumy przyrodnicze, globus, nagrania dźwięków towarzyszących np. nalewaniu i wylewaniu wody, przelewaniu wody, spuszczaniu wody w toalecie, nalewaniu wody do wanny, drobnemu deszczowi, ulewie, spryskiwacz do roślin, zdjęcia przedstawiające powódź i suszę, duży karton, flamastry, miska z wodą, różne przedmioty do zanurzenia w wodzie (drewniany klocek, plastikowa piłeczka, samochodzik, plastikowy klocek, gąbka), szmatka flanelowa (gaza lub lignina), węgiel drzewny, żwirek, piasek, słoik z wodą, pędzle, farby, duża plastikowa butelka, farby.

1. Oglądanie albumów i książek tematycznych –
 Rozwijamy zainteresowania przyrodnicze.
Rodzic układa na stole albumy przyrodnicze. Dziecko rozpoznaje i nazywa środowisko przyrodnicze, takie jak np. łąka, las. Wspólnie rozmawiają na temat zwierząt i roślin żyjących w tych środowiskach. Poszukują odpowiedzi na pytanie: Co zagraża przyrodzie?

2. Praca z globusem – Oceany i kontynenty na Ziemi.

Rodzic prezentuje dziecku globus. Dziecko odnajduje duże akweny na modelu Ziemi i nazywa je z pomocą rodzica. Rodzic odtwarza nagrania dźwięków. Dziecko wsłuchuje się w odgłosy, próbuje je rozpoznać i nazwać.

3. Rozmowa na temat znaczenia wody w przyrodzie.
Rodzic rozpyla nad dzieckiem wodę ze spryskiwacza do roślin i prosi je o opisanie doznań. Zadaje dziecku pytanie: Dlaczego woda jest potrzebna? Co się dzieje w przyrodzie, gdy wody jest za dużo lub za mało?
Dziecko odpowiada na pytania. Rodzic prezentuje dziecku zdjęcia przedstawiające powódź i suszę oraz czyta dziecku ciekawostki na temat wody:
Woda to związek chemiczny, który może występować w stanie ciekłym, gazowym (para wodna) i stałym (lód). Woda jest niezbędnym składnikiem pokarmowym dla wszystkich organizmów na Ziemi. Bez wody człowiek przeżyje znacznie krócej niż bez jedzenia. Dla roślin i zwierząt niebezpieczne są okresy długotrwałych opadów i powodzi, a także suszy, które często zdarzają się wiosną i latem. Woda może być słona lub słodka. Słoną wodę zawierają oceany, w których jest zgromadzona większa część wody występującej na Ziemi. Słodkiej wody dostarczają nam głównie rzeki i jeziora. W wielu przypadkach słodka woda musi być najpierw uzdatniona, aby mogła być wykorzystana do picia i mycia się.

4. Wspólne wykonanie plakatu – Sposoby oszczędzania wody.
Rodzic kładzie na podłodze duży karton i flamastry. Zadaje dziecku pytania:
- Co możemy robić, aby nie zabrakło wody?
- W jaki sposób możemy oszczędzać wodę?
Rodzic zapisuje na kartonie rozwiązania i propozycje dziecka. Zadaniem dziecka jest ozdobienie plakatu i narysowanie sposobów oszczędzania wody w formie obrazków na plakacie. Przykłady sposobów oszczędzania wody:
- gromadzenie wody deszczowej i podlewanie roślin w ogrodzie,
- kąpiel pod prysznicem zamiast korzystania z wanny,
- dokręcanie kranu przed wyjściem z łazienki,
budowanie oczyszczalni ścieków.

5. Zabawy badawcze z wodą – Co pływa, co tonie?
Rodzic przygotowuje miskę z wodą i różne przedmioty, które można w niej zanurzyć (drewniany klocek, plastikowa piłeczka, samochodzik, plastikowy klocek, gąbka). Dziecko po kolei zanurza przedmioty w misce i obserwuje czy unoszą się na jej powierzchni czy toną.

6. Zapoznanie ze sposobem oczyszczania wody – Własna oczyszczalnia wody.

Rodzic wyjaśnia dziecku, że aby woda mogła być używana przez ludzi należy ją oczyścić i uzdatnić. Ten proces wymaga wysiłku wielu ludzi i specjalnych filtrów. Proces oczyszczania wody jest bardzo kosztowny, ale niezbędny ponieważ nie moglibyśmy jej ponownie wykorzystać. Rodzic proponuje dziecku zbudowanie własnej oczyszczalni wody. Zaczynamy od przygotowania brudnej wody. Dziecko płucze zabrudzony farbą pędzel w szklance z wodą i brudzi wodę. Rodzic nacina dużą plastikową butelkę na wysokości 1/3 od jej dna. Drugą część butelki odwraca szyjką do dołu, a następnie wypełnia ją flanelową szmatką, gazą lub ligniną, węglem drzewnym, żwirkiem, a na końcu piaskiem. Warstwy powinny zająć około ½ wysokości butelki, którą rodzic nakłada na część butelki stanowiącą zbiornik oczyszczonej wody. Do tak przygotowanego filtra dziecko wlewa brudną wodę ze słoika i obserwuje jej filtrowanie. Porównuje wygląd oczyszczonej wody z brudną wodą. Skonstruowany filtr można wykorzystać do oczyszczenia wody z rzeki, kałuży lub stawu.

Dzień piąty: Nasze rady na odpady.

Pomoce do przygotowania przez rodziców w domu: pudełko wypełnione różnymi opakowaniami po produktach spożywczych (butelki, puszki, rolki po papierze toaletowym, kubeczki po serkach, szklana butelka itp.), zdjęcia pojemników do segregowania odpadów, 3 reklamówki oznaczono kolorami (żółtym, niebieskim, zielonym), baterie, ubrania, obierka od ziemniaka

1. Zabawa dydaktyczna – Segregujemy opakowania.
Rodzic prezentuje dziecku pudełko wypełnione różnymi opakowaniami: papierowymi, szklanymi, aluminiowymi i plastikowymi. Dziecko ogląda opakowania i segreguje je według materiału, z jakiego zostały wykonane.

2. Zabawa dydaktyczna – Kolorowe pojemniki.
Rodzic mówi dziecku, że dziś będą bawić się w ekologów i wyjaśnia dziecku znaczenie tego słowa:
Ekolog to specjalista w dziedzinie ochrony przyrody. To osoba, która żyje w zgodzie z naturą, dba o środowisko, o zużycie wody i energii, segreguje odpady.
Rodzic zaprasza dziecko do zabawy, podczas której pozna nowy sposób chronienia przyrody – segregowanie odpadów. Prezentuje dziecku zdjęcie pojemników, których używa się do segregowania odpadów i wyjaśnia jakie odpady należy do nich wkładać:
- Do żółtego kosza wyrzucamy metale i tworzywa sztuczne,
- Do zielonego kosza wrzucamy szkło,
- Do niebieskiego pojemnika wkładamy papier.
Rodzic tłumaczy dziecku, że segregowanie odpadów jest bardzo ważne, ponieważ możemy je ponownie przetworzyć, czyli ponownie wykorzystać. W ten sposób sprawimy, że na Ziemi będzie mniej śmieci.
Proces ponownego przetwarzania odpadów nazywamy recyklingiem.


3. Zabawa dydaktyczna – Segregujemy odpady.
Rodzic rozsypuje na podłodze pudełko z odpadami i umieszcza na środku 3 reklamówki oznaczone kolorami – niebieskim, zielonym i żółtym. Prosi dziecko, aby po kolei zbierało przedmioty z podłogi i wkładało je do torby oznaczonej odpowiednim kolorem (żółtym – plastik i metal, zielonym – szkło, niebieskim – papier).

4. Zabawa dydaktyczna – Co zrobić z tymi przedmiotami?
Rodzic prezentuje dziecku inne odpady, których nie można wrzucić do żadnej z reklamówek (pojemników) – baterie, ubrania, obierki ziemniaka. Wspólnie zastanawiają się, co należy zrobić z takimi śmieciami. Rodzic informuje dziecko, że:
- stare ubrania wrzuca się do pojemników na niepotrzebną odzież,
- baterie należy odnieść do punktu odbioru sprzętu elektrycznego i elektronicznego i do specjalnych pojemników w wyznaczonych miejscach,
obierki ziemniaka i ogryzki od jabłka to odpady biodegradowalne − można zrobić z nich nawóz. Wrzucamy ich do specjalnych pojemników lub zakopujemy w ogrodzie.

5. Zabawa ruchowa – Wyrzuć śmieci!
Dziecko maszeruje po pokoju w różnych kierunkach. Co kilka kroków wykonuje skłon i naśladuje wyrzucanie śmieci.

6. Praca plastyczna – Zabawka z recyklingu.
Rodzic stawia na stole pudełko wypełnione różnymi opakowaniami po produktach spożywczych (butelki, puszki, rolki po papierze toaletowym, kubeczki po serkach, szklana butelka itp. Zadaniem dziecka jest połączenie dostępnych materiałów i zaprojektowanie własnej zabawki zbudowanej z odpadów. Elementy należy łączyć taśmą klejącą lub sznurkiem. Po skonstruowaniu zabawki należy ją ozdobić np. pomalować farbami.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 kwiecień 2021 09:48
Więcej w tej kategorii: « Wiosna na wsi