Zdalne nauczanie - dzieci sześcioletnie

wtorek, 30 marzec 2021 07:57

Propozycje zabaw, na każdy dzień tygodnia, tematycznie związane z Wielkanocą. zachęcamy do skorzystania z wszystkich, bądź z wybranych.

Tematyka do realizacji w dniach 29.03- 2.04.2021
„Wielkanoc”
Szanowni Państwo- poniżej  przedstawiamy  propozycje zabaw  na każdy dzień tygodnia tematycznie związane z Wielkanocą. Zachęcamy do skorzystania z wszystkich, bądź z wybranych przez Państwa.
 
MATERIAŁY DLA RODZICA
Dzień pierwszy: Kolorowe pisanki
Pomoce do przygotowania przez rodziców w domu: kartki świąteczne wielkanocne, obrazki przedstawiające symbole kojarzące się z Wielkanocą (pisanki, jajka, koszyczek wielkanocny, baranek, zajączek), pocięty obrazek na 8 części przedstawiający koszyczek wielkanocny, jajka, łupiny cebuli, garnek, woda, ocet, plastelina, klej w płynie, kolorowy papier.

1. Oglądanie kartek świątecznych. Zwrócenie uwagi na powtarzające się na nich elementy; wskazywanie symboli, które kojarzą się z Wielkanocą.
Rodzic opowiada dziecku o Świętach Wielkanocnych. Wielkanoc nazywana jest Świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Chrześcijanie obchodzą ją na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa, który pokonał śmierć i powrócił do żyjących. Wierzą, że ofiarował on swoje życie, żeby odkupić ludzkie winy.

2. Rozmowa z dzieckiem na temat zwyczajów związanych z Wielkanocą.
Rodzic prosi dziecko, aby wymieniło zwyczaje związane z Wielkanocą np. przedświąteczne porządki, robienie pisanek, święcenie pokarmów, odwiedzanie w kościołach grobu Pana Jezusa, wysiewanie zboża i rzeżuchy. Śniadanie wielkanocne w pierwszy dzień świąt i charakterystyczne potrawy, które się na nim spożywa (dzielenie się jajkiem, żurek z kiełbasą, baby i mazurki wielkanocne), odwiedzanie się.

3. Ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej.
Dziecko układa w całość wielkanocne kartki lub obrazki pocięte na części np. obrazek koszyczka wielkanocnego

.4. Rozmowa na temat pisanek.
Rodzic zadaje dziecku pytania:
− Co to są pisanki?
− Kiedy przygotowujemy pisanki?
− Jak tworzy się pisanki?

5. Słuchanie ciekawostek na temat pisanek.
Rodzic czyta ciekawostki związane z pisankami.
Malowane we wzory jajko nazywa się pisanką, bo zgodnie z tradycją te wzory pisze się rozgrzanym woskiem na jajku, używając lejka ze skuwki od sznurowadeł oraz szpilki do robienia kropek. Gdy jajko z napisanym wzorem zanurzymy w farbie, a potem usuniemy wosk w gorącej wodzie, pozostanie jasny wzór na barwnym tle. Kiedyś pisanki zakopywano pod progami domów, aby zapewniły mieszkańcom szczęście i dostatek. Skorupki jaj wielkanocnych rzucano też pod drzewa owocowe, aby zapobiec szkodnikom i sprowadzić urodzaj. Dziewczęta myły włosy w wodzie, w której gotowano jajka na pisanki, aby bujnie rosły i podobały się chłopcom. W zabawie zwanej  „wybitką” toczono po stole pisanki lub uderzano nimi o siebie. Posiadacz stłuczonego jajka tracił je na rzecz właściciela nienaruszonej pisanki. Inną grą było rzucanie pisankami do siebie lub przerzucanie ich przez dachy kościoła.

6. Zabawa z wykorzystaniem tekstu rymowanki.
Jajeczko, jajeczko,
jesteś pisaneczką.
Dziecko wypowiada rymowankę, dzieląc słowa na sylaby i łącząc tę czynność z odpowiednimi
ruchami: jedna sylaba – przysiad, druga – wyprost (naprzemiennie).

7. Tworzenie własnej pisanki.
Rodzic wraz z dzieckiem mogą zabarwić jajka np. łupinami cebuli. Łupiny cebuli należy włożyć do garnka z wodą i dolać dwie łyżki octu. Do garnka wkładamy surowe jajko i gotujemy je kilka minut. Jajko powinno zabarwić się na kolor żółty, pomarańczowy lub brązowy.
Dziecko może również stworzyć własne pisanki np. przyklejając na jajku rozpłaszczone kuleczki i wałeczki kolorowej plasteliny lub przyklejając na jajku małe obrazki wycięte z kolorowych czasopism, oklejając puste miejsca kolorowym papierem

.8. Ćwiczenia dużych grup mięśniowych - Przedświąteczne porządki.
Dziecko naśladuje odkurzanie, trzepanie dywanów, mycie okien i wycieranie kurzu z mebli znajdujących się na różnej wysokości.

Dzień drugi: Zabawy wielkanocne

Pomoce do przygotowania przez rodziców w domu: pudełko, opaska na oczy, przedmioty związane z Wielkanocą, ilustracja przedstawiająca śniadanie wielkanocne, wełna, klej, kolorowanka baranka.
1. Zagadki dotykowe – Co skryło się w pudełku?
Rodzic wyjmuje z pudełka przedmioty związane z Wielkanocą. Dziecko z zasłoniętymi oczami odgaduje, co otrzymuje do ręki, np. koszyczek, baranka, zajączka, jajko, bazie, serwetkę.

2. Oglądanie ilustracji - Śniadanie wielkanocne.
Dziecko ogląda ilustracje, a rodzic zadaje pytania:
Co rodzina przygotowała na śniadanie wielkanocne?
Jakie potrawy spożywamy podczas śniadania wielkanocnego?
Jakie znasz zwyczaje związane z Wielkanocą?
Dziecko dzieli wyrazy na głoski: baba, pisanki, palma, mazurek.

3. Ćwiczenie spostrzegawczości – Ukryte symbole wielkanocne.
Rodzic stawia w różnych miejscach w pokoju symbole związane z Wielkanocą. Dziecko szuka ukrytych przez rodzica przedmiotów. Kiedy je znajdzie, określa, w jakich miejscach zostały schowane. Stosuje odpowiednie przyimki. Liczy, ile przedmiotów zostało ukrytych.

4. . Zabawa plastyczna – Baranek wielkanocny.
Rodzic wręcza dziecku kolorowankę baranka. Dziecko przykleja watę, która jest wełną baranka. Na koniec koloruje baranka.

5. Zabawa ruchowa z elementem turlania – Rozsypane pisanki.
Dziecko delikatnie turla się po podłodze w różnych kierunkach, zwracając uwagę na zachowanie zasad bezpieczeństwa.

Dzień trzeci: Eksperymenty z jajkiem

Pomoce do przygotowania przez rodziców w domu: obrazki jaje (przepiórczych,  kurzych, gęsich, strusich), dwa jajka, ocet, szklanka, przezroczyste, głębokie naczynie, woda, sól, jajko ugotowane i jajko surowe, piłka.

1.Oglądanie jajek.
Dziecko ogląda zdjęcia (obrazki) różnych jajek (przepiórczych, kurzych, gęsich, strusich). Porównuje ich wygląd.

2. Zapoznanie z budową jajka.
Rodzic rozbija jajko – rozdziela je. Dziecko ogląda żółtko i białko, nazywa je. Wymienia potrawy sporządzane z jajek.

3. Kto wykluwa się z jajka? – rozmowa.
Dziecko podaje nazwy zwierząt, które wykluwają się z jajek (ptaki, węże, krokodyle, , a kiedyś dinozaury...).

4. Jajka i woda – eksperyment.
Dziecko bada zachowanie w wodzie jajka surowego i jajka ugotowanego – wkłada je kolejno do przezroczystego naczynia z wodą. Obserwuje ich zachowanie.
Do wody w przezroczystym naczyniu wkłada surowe jajko i dosypuje stopniowo sól (około 10–12 łyżek soli). Obserwuje, co dzieje się z jajkiem.

5. Eksperyment z jajkiem.
Dziecko wkłada jajko do szklanki z octem. Zostawia jajko na całą dobę. Po jednym dniu sprawdza co się stało z jajkiem. Wysuwa wnioski i dokładnie ogląda jajko, zwraca uwagę na to co się zmieniło i opisuje jakie jest teraz.
6. Ćwiczenia tułowia.
Dziecko w siadzie skrzyżnym, toczy wokół siebie piłeczki. Na sygnał (rodzic klaszcze w dłonie) zmienia kierunek toczenia.

7. Zabawa ruchowa z elementem skoku – Przeskocz piłeczkę.
Dziecko wykonuje przeskoki obunóż przez położoną na podłodze piłeczkę.


Dzień czwarty: Kura i kurczaczki

Pomoce do przygotowania przez rodziców w domu: kredki, żółta kartka papieru, czerwona kartka papieru, nożyczki, klej, biała kartka, na żółtej kartce narysowane trzy kółka o średnicy: 8 cm, 5 cm, 3 cm (brzuszek, skrzydełko, głowa) oraz dwa kółka o średnicy 2 cm (ogonek), na czerwonym papierze narysowane cztery kółka o średnicy 2 cm (łapki i dzióbek).


1. Rozwiązywanie zadań tekstowych metodą symulacji.
Dziecko układa przed sobą kredki. Rodzic mówi zadania, dziecko ilustruje za pomocą liczmanów (kredek), układa działania i je odczytuje. Na zakończenie udziela odpowiedzi na zadane pytania.
W koszyczku były 4 pisanki. Mama dołożyła jeszcze 6 pisanek. Ile jest teraz pisanek w koszyczku?
Dziecko bierze 4 liczmany, kładzie je przed sobą. Potem dokłada 6 liczmanów. Liczy wszystkie liczmany i układają działanie: 4 + 6 = 10, które głośno odczytuje, a potem udziela odpowiedzi na pytanie.
Lenka miała 10 pisanek. 7 pisanek dała babci i dziadkowi. Ile pisanek jej zostało?
Dziecko układa przed sobą 10 liczmanów. Potem odsuwa 7 liczmanów. Liczy pozostałe liczmany i układa działanie, głośno je odczytuje, odpowiada na pytanie:         10 – 7 = 3

 2. Ćwiczenia gimnastyczne wg. W. Sheroborne - Rozwijanie świadomości własnego ciała.
Wirujący bączek – dziecko ślizga się w kółko na brzuchu, a następnie na plecach.
Chowamy się – w siadzie, dziecko przyciąga kolana, chowa głowę; później rozprostowuje się do pozycji leżącej.
Gorąca podłoga – dziecko biega po pokoju wysoko unosząc kolana.
Na szczudłach – dziecko chodzi na sztywnych nogach.

3. Słuchanie opowiadania pt. Najpiękniejsze (autor: G. Kasdepke).
Dziecko słucha opowiadania:
Jak wiadomo, każda mama pragnie, aby jej dziecko było naj, naj, najwspanialsze!... Prawda? Tak samo rzecz się miała z pewnymi dobrze znanymi kurami. Któregoś ranka wszystkie trzy zniosły jajka. Cóż to była za radość! Gdakały wniebogłosy ze szczęścia! Spoglądały z miłością na swe jajeczka. Otulały je delikatnie. Nasłuchiwały, czy zza kruchej skorupki nie dobiegnie ich czasem jakiś dźwięk. Jednym słowem, jak wszystkie mamy, robiły sporo zamieszania.
− Z mojego jajeczka – gdakała pierwsza kura – wyrośnie najsilniejszy kogucik na całym
podwórku!
− A z mojego – gdakała druga – najpiękniejsza nioska w całej wsi!
Zaś trzecia kura była tak szczęśliwa, że nie wiedziała nawet, czy wolałaby chłopca, czy dziewczynkę. Wszystkie jednak chciały, aby ich dzieci były najpiękniejsze. Postanowiły więc pomalować skorupki jajek najwspanialej, jak tylko potrafiły.
− Mój kogucik – gdakała pierwsza kura – będzie czerwony w niebieskie paseczki.
− A moja nioska – gdakała druga – będzie różowa w zielone groszki.
Zaś trzecia kura nie mogła się zdecydować, czy pomalować jajo na pomarańczowo w brązowe
kwadraciki, czy na brązowo w pomarańczowe trójkąciki. Wszystkie były przekonane, że z tak kolorowych jajek wyklują się najpiękniejsze kurczaczki na świecie. I rzeczywiście. Którejś nocy usłyszały jakieś ciche trzaski, jakieś popiskiwania... – zanim się obejrzały, z popękanych, kolorowych skorupek wyskoczyły ich dzieci.
− Jaka śliczniutka!... – wygdakała pierwsza kura.
− Mój ty kochany!... – rozczuliła się druga.
− Chlip, chlip!... – płakała ze szczęścia trzecia kura.
A małe kurczaczki, wszystkie żółciutkie, jak gdyby pomalowało je samo słońce, rozejrzały się dookoła i krzyknęły radośnie: „Mamo! Już jestem!”

5. Rozmowa na temat opowiadania.
Dziecko wypowiada się na temat utworu; zwraca uwagę na zachowanie kur, ich pragnienia, sposób ozdabiania jajek; podkreślanie więzi matki z dzieckiem.

6. Wykonanie  pracy plastycznej – Kurczaczek z kółek.
Dziecko wycina kółka z żółtego papieru po liniach narysowanych przez rodzica. Na kartce znajdują się trzy kółka o średnicy: 8 cm, 5 cm, 3 cm (brzuszek, skrzydełko, głowa), dwóch kół       o średnicy 2 cm (ogonek) oraz z czerwonego papieru – czterech kół o średnicy 2 cm (łapki                  i dziobek). Dziecko składa koła na pół (oprócz koła o średnicy 3 cm – z którego będzie głowa). Przykleja na białą kartkę papieru poszczególne elementy tak aby powstał kurczaczek. Pod kurczątkiem dziecko może przykleić pasek zielonej ponacinanej bibuły – to będzie trawa. Na koniec dziecko rysuje kurczaczkowi czarnym flamastrem oczka pośrodku głowy.

Dzień piąty: Koszyczek  Wielkanocny

Pomoce do przygotowania przez rodziców w domu: koszyczek wielkanocny, produkty potrzebne do koszyczka wielkanocnego, piłka, kolorowe kartki, nożyczki, klej, kredki, nasiona rzeżuchy, nasiona żyta (może być na obrazku), wata, mały pojemnik, woda.

1. Słuchanie  ciekawostek  na temat zwyczajów i tradycji wielkanocnych.
Rodzic czyta ciekawostki:
Jajko to znak wszelkiego początku narodzin i zmartwychwstania. Dzielimy się nim przed rozpoczęciem śniadania, życząc sobie pomyślności, zdrowia i błogosławieństwa Bożego. W ludowych wierzeniach jajko było lekarstwem na choroby, chroniło przed pożarem, zapewniało urodzaj w polu i w ogrodzie, a nawet powodzenie w miłości. Z jajka wykluwa się kurczątko, które jest symbolem nowego życia.
Pisanki  dawano w podarunku, jako dowód życzliwości i sympatii.
Chleb jest podstawowym pokarmem człowieka. Dzielenie się z nim i wspólne spożywanie jest od najdawniejszych czasów znakiem przyjaźni, życzliwości i poczucia wspólnoty.
Palemka miała chronić ludzi, zwierzęta, domy przed ogniem, czarami i złem tego świata. Niezwykłą moc daje jej gałązka wierzby – drzewa najwcześniej okrywającego się zielenią.
Mazurki przywędrowały do nas z kuchni tureckiej. Kunsztownie lukrowane i dekorowane bakaliami, przypominają wyglądem maleńkie tureckie dywaniki.
Chrzan, a także przyprawy – pieprz i sól, święci się, aby pamiętać o gorzkiej Męce Chrystusa. Dawniej śniadanie wielkanocne rozpoczynało się od zjedzenia całego korzenia chrzanu, żeby ustrzec się od bólu zębów i brzucha.
Baranek z czerwoną chorągiewką ze złotym krzyżykiem symbolizuje Chrystusa Odkupiciela. Stawiano go pośrodku stołu, żeby podczas wielkanocnych biesiad i uciech wierni nie zapominali o religijnym charakterze świąt.

2. Mój koszyczek wielkanocny.
Dziecko, na podstawie obserwacji i doświadczenia, opowiada jak powinien wyglądać wielkanocny koszyczek. Wyjaśnia, dlaczego właśnie takie potrawy i przedmioty powinny się w nim znaleźć (na podstawie wcześniej czytanych ciekawostek). Dziecko wraz z rodzicem przygotowują koszyczek wielkanocny.

3. Rebus fonetyczny – Co znalazło się na świątecznym stole.
Dziecko różnicuje pierwsze głoski w nazwach przedmiotów wymienionych przez rodzica.
Następnie dokonuje ich syntezy, po przypomnieniu ich przez rodzica, i podają rozwiązanie.
np. pies, igła, sanki, arbuz, narty, kot, indyk, pisanki. Rodzic może też zapisywać z dzieckiem pierwsze usłyszane głoski na kartce.

4. Zabawa  orientacyjno -porządkowa – Pokaż pisankę.
Dziecko biega po pokoju. Na hasło: Pokaż pisankę, zatrzymuje się.

5. Ćwiczenia  dużych  grup mięśniowych – Wysoko – nisko.
Dziecko na hasło: Wysoko – staje na palcach, wyciąga ku górze ręce z piłeczką. Na hasło: Nisko – wykonuje przysiad podparty, stukając piłeczką w podłogę.

6. Wykonywanie   kartek świątecznych – praca  plastyczna.
Dziecko wykonuje kartki świąteczne. Wycina z kolorowego papieru elementy związane z Wielkanocą. Rodzic w środku zapisuje ułożone przez dziecko świąteczne życzenia.
Siejemy rzeżuchę
Dziecko ogląda nasiona rzeżuchy i żyta. Porównuje ich wielkość i kolor. Rodzic proponuje  wysianie nasion rzeżuchy do pojemników na wilgotną watę. Wspólnie stawiają pojemnik w ciepłym miejscu na parapecie okiennym. Dziecko codziennie pielęgnuje i obserwuje rzeżuchę. Zwraca uwagę na to, czego rośliny potrzebują do życia.

Szanowni Państwo- zaprezentowałyśmy  jedynie propozycje zabaw, na każdy dzień tygodnia, tematycznie związane z Wielkanocą. zachęcamy do skorzystania z wszystkich, bądź z wybranych.

Ostatnio zmieniany wtorek, 30 marzec 2021 08:07
Więcej w tej kategorii: « „Wakacje!” Wiosna na wsi »