Zdalne nauczanie - dzieci sześcioletnie

poniedziałek, 15 czerwiec 2020 07:29

Propozycje zabaw i ćwiczeń dla dzieci 6-letnich i ich Rodziców do realizacji w dniach 15 - 19 czerwca 2020r.

Temat tygodnia: Lato

Ułóż z dostępnych w domu liter (mogą być wycięte z gazet) wyraz LATO.

Posłuchaj piosenek o lecie:
Piosenka „Tęcza cza, cza, cza”
Zobacz
Piosenka „Po łące biega lato”
Zobacz

 „Przetwory owocowe” –  odpowiedz na pytania: – Jakie letnie owoce znajdziemy w lesie? (jagody, poziomki, maliny) – Jakie owoce rosną latem w ogrodzie? (truskawki, poziomki, maliny) – Co można zrobić z letnich owoców? (soki, dżemy, konfitury, kompoty, galaretki). Pobaw się z rodziną w rozpoznawanie owoców po smaku lub zapachu.

„Smaki lata” - przepis na letnią owocową sałatkę i owocowe szaszłyki
Zobacz
Zobacz

 Praca z KP4.39a – poznanie znaczenia niektórych przysłów i związków frazeologicznych. Rodzic odczytuje zdania: 1. Mieć dwie lewe ręce; 2. Mieć muchy w nosie; 3. Siedzieć jak na szpilkach; 4. Spać jak kamień. Dzieci wpisują obok obrazków numery właściwych zdań. Następnie dzieci odczytują zdania z poznanych liter, wpisują numer obrazka, który ilustruje dane zdanie. Na koniec ilustrują przysłowie „Myśleć o niebieskich migdałach”.

 „Poranny trening śpiewu ptaków” – ćwiczenia narządów artykulacyjnych. Dzieci wcielają się w rolę ptaków, które ćwiczą głos przed porannym śpiewem. Rodzic za pomocą określonych gestów pokazuje dzieciom, jakie mają wydobywać dźwięki:
– wysoko uniesiona ręka – dzieci wysoko piszczą: Pi, pi, pi…; – zataczanie koła palcem wskazującym – dzieci naśladują odgłos: Trr… na różnych wysokościach; – rytmiczne poruszanie palcem wskazującym – dzieci rytmicznie wypowiadają: Czy, czy, czy…; – falisty ruch ręką – dzieci mówią: Fi ju, fi ju, fi ju… na różnych wysokościach.
 Zagadka. Wysłuchaj wiersza Marcina Przewoźniaka i powiedz, co opisuje?
 Co się dzieje tam u góry?
 Wielką wojnę toczą chmury?
Wciąż na siebie nacierają
 I strzelają, i błyskają?

 Co się tam na górze dzieje?
Że się nam na głowy leje?
 Od błyskawic niebo trzeszczy,
 A nam w butach chlupie deszczyk.

Ciemne niebo dudni, świeci…
 Co się dzieje tam na górze?
Wiedzą to na pewno dzieci:
 Oglądamy groźną… (burzę).

Nazwij dźwięki, które  opisano.  Jak należy się zachować w czasie burzy?
ZAPAMIĘTAJ!
 Podczas burzy: – należy unikać wysokich obiektów; – nie wolno przebywać w wodzie ani na odkrytym terenie, chować się pod drzewami; – należy unikać metalowych przedmiotów i nie przebywać w ich pobliżu; – nie wolno rozmawiać przez telefon komórkowy.

 „Kapie, pada, leje” – szukanie wyrazów mówiących o tym, co robi deszcz: kapie, pada, leje, mży, kropi, siąpi. Kojarzenie dźwięków: – uderzenia palcami w bębenek – kapie, kropi, – przesuwanie palcami po bębenku – siąpi, mży, – uderzanie pałeczką – pada, – mocne uderzanie pałeczką – leje. Ilustrowanie rodzaju deszczu ciałem: – mżawka – pocieranie dłońmi o uda, – silniejszy deszcz – klepanie dłońmi w uda, – ulewa – tupanie nogami.

 „Skąd się bierze burza?” – eksperyment. Będą potrzebne: szklanka, blaszane denko (pokrywka puszki), balonik, kawałek wełnianej tkaniny. Rodzic czyta instrukcję na podstawie której dziecko wykonuje eksperyment. Dziecko zapisuje lub rysuje wyniki eksperymentu. Instrukcja: 1. Na suchej szklance umieszczamy blaszane denko, 2. Nadmuchujemy balonik, 3. Pocieramy energicznie balonik wełnianą szmatką i kładziemy go na denku, 4. Zbliżamy palec do brzegu blachy. Po zakończeniu eksperymentu i zapisaniu wniosków rodzic pyta dziecko: Co zauważyłeś? (przepływ prądu) Jak to wytłumaczyć? (W wyniku pocierania balonika wytworzyły się ładunki elektryczne – prąd, i przeskoczyła iskra, którą można porównać do małej błyskawicy). Wspólnie z dzieckiem rodzic sprawdza notatki dotyczące eksperymentu i wyjaśnia dziecku zaobserwowaną sytuację i zjawisko fizyczne, które nastąpiło.

 „Burza” – przypomnienie poznanych wiadomości o burzy. Odpowiedz:
Jak należy zachować się podczas burzy, gdy jesteśmy w domu? (pozamykać okna, wyłączyć: telewizor, komputer, radio, nie rozmawiać przez telefon, ponieważ uderzenie pioruna w urządzenie elektryczne lub telekomunikacyjne może spowodować porażenie)
 – Co należy zrobić, gdy burza zaskoczy nas poza domem? (schronić się w bezpiecznym miejscu, w budynku, w jaskini, w aucie itp.)
 – Co chroni budynki przed uderzeniem pioruna? (piorunochron) – Czego należy unikać podczas burzy? (nie wolno chować się pod drzewami, nie wolno stać w wodzie itp.)

 Zabawy badawcze - zapraszam do zrobienia tęczy. Potrzebne będą: lusterko, miseczka z wodą, latarka, kartka A4, szklanka z wodą
1. „Tęcza w wodzie” – dzieci nalewają wody do miski i wkładają do środka lusterko tak, by opierało się o ściankę. Kierują snop światła latarki na część tafli znajdującej się pod wodą. Na kartce trzymanej za latarką obserwują tęczę.
 2. „Jak sprowadzić tęczę?” – dzieci kładą na stole kartkę papieru, w odległości około 10 cm nad papierem trzymają szklankę z wodą. Po chwili na stole powinna pojawić się tęcza.

 Jak myślicie skąd się wzięła tęcza? (Dzieci próbują wnioskować) że wiązka światła białego odbija się od lustra. Gdy wychodzi z wody, załamuje się. Tęcza powstaje na skutek załamania i odbicia światła słonecznego w kroplach wody. Widzimy ją w postaci barwnego łuku na tle chmur deszczowych lub po deszczu. Powstaje także we mgle wodnej przy wodospadach i fontannach. Znika, kiedy wszystkie krople wody opadną lub wyparują.
 Rysowanie wyniku przeprowadzonego eksperymentu – Karta pracy nr4, str. 40a

 „Tęcza” – praca plastyczna.  Dzieci malują tęczę na dużych arkuszach papieru za pomocą gąbek, wycinają elementy z papieru kolorowego i naklejają pod tęczą, tworząc dowolny krajobraz. Potrzebne: gąbki, kolorowy papier, nożyczki, klej

 Pogoda – wysłuchanie opowiadania Bożeny Formy i rozmowa na temat jego treści.   

Adaś ciągle spogląda w okno. Dzisiaj z grupą przedszkolaków jedzie na wycieczkę. Ale co z tą pogodą? Czy wycieczka się uda? Mają jechać bryczką i grać w piłkę. – Mamusiu, nie widać słońca. po niebie płyną ciemne chmury – chłopiec ze smutkiem spogląda w okno.  – Może zabiorę grubszą kurtkę, a może wyciągnę z plecaka krótkie spodnie, pewnie ich nie założę – coraz bardziej denerwuje się Adaś. – Nie martw się, popatrz, termometr wskazuje wysoką temperaturę – tłumaczy mama.  – Jest ciepło, chociaż trochę parno. Włączymy telewizor i zaraz dowiemy się, jaka będzie pogoda – na ekranie pojawiła się mapa Polski. – Mieszkamy tutaj, gdzie widać słońce zza chmur – tłumaczy Adasiowi mama. – Wprawdzie widać czasami padający deszcz, jednak to tylko przelotne opady. Adaś wpatruje się w mapę pogody. – Trochę podobna do naszego kalendarza pogody. Codziennie wspólnie z panią zaznaczamy na nim pogodę, jaką zaobserwowaliśmy w drodze do przedszkola. Wybieramy chmurki, krople deszczu, ugięte na wietrze drzewa. Zegar wybija ósmą godzinę. – Na nas już czas – mama z Adasiem idą do przedszkola. – Będzie wspaniale, zobaczysz. Przebierz się w krótkie spodenki, jest coraz cieplej.  Pogoda dopisała. Chociaż było pochmurno, nie spadła ani jedna kropla deszczu. Były spacer nad jezioro, przejazd bryczką i oczywiście gra w piłkę. Dzieci wróciły bardzo zadowolone, chociaż trochę zmęczone.

Odpowiedz na pytania: Gdzie wybierał się Adaś? Dlaczego chłopiec był zmartwiony? Jaką pogodę wskazywała prognoza w telewizji? Jaka pogoda była na wycieczce?

  „Zjawiska atmosferyczne” – rozmowa z dzieckiem o zjawiskach atmosferycznych charakterystycznych dla poszczególnych pór roku. Pytamy: Czym różni się lato od innych pór roku? Co dzieci robią w lecie, jaki to dla nich czas? Przygotujcie wspólnie z rodziną piktogramy zjawisk kojarzących się z latem: słonko, wiatr, upał, piorun, ulewa.  Dopasujcie nazwy do poszczególnych ilustracji. Ułóżcie nazwy z liter alfabetu lub podpiszcie. W ułożonych wyrazach wskaż samogłoski, rozpoznają i nazywają spółgłoski i samogłoski.
Obejrzyj w telewizji prognozę pogody.

 „Prognoza pogody” – tworzenie mapy pogody. Rodzic prezentuje mapę Polski, przypina na niej symbole zjawisk pogodowych. Wspólnie z dzieckiem odczytuje z mapy prognozę pogody. Nazywa i wskazuje kierunki na mapie: północ, południe, wschód, zachód. Następnie zapowiada pogodę na następne trzy dni, a dziecko samodzielnie tworzą na jej podstawie mapę pogody.

 „Prezenter pogody” – zabawa parateatralna. Dzieci stoją przed mapą i zapowiadają pogodę
(zwracanie  uwagi na stosowanie czasu przyszłego). Utrwalanie nazw dni tygodnia.

 „Letnie krajobrazy” – namalowanie farbami  letniego pejzażu. Dzieci zamykają oczy i przy nagraniu Lato A. Vivaldiego Zobacz
wyobrażają sobie krajobraz, jaki chciałyby namalować. Zachęcamy dzieci do tworzenia nowych barw przez mieszanie kolorów, tak jak robią to malarze.

 „Paluszkowy twister” – zabawa w parach z wykorzystaniem „Księgi zabaw z literami” str. 80–81. Dzieci postępując zgodnie z instrukcją obrazkową z Wyprawki str. 65 tworzą własną grę i rozgrywają ją w parach – pstrykają palcem strzałkę, ustawiają określony palec na polu we wskazanym kolorze.

Praca z kartami pracy „Plac zabaw” cz.4 - str. 39 – 42

Kreatywne zabawy z piaskiem
Zobacz

„Pokrzywa” – zabawa z piłką w parach. Rzucamy piłkę  do siebie wymieniając nazwy warzyw, owoców, krzewów. Na słowo „pokrzywa” nie można złapać piłki. Kto się pomyli, robi trzy pompki.