Zdalne nauczanie - dzieci sześcioletnie

poniedziałek, 20 kwiecień 2020 08:38

Propozycje zabaw i ćwiczeń  dla dzieci 6- letnich i ich Rodziców  do realizacji w dniach 20 - 26 kwietnia 2020r. 

Temat tygodnia : Dbamy o nasza planetę

"Z jak zegar”- poznajemy literę „z” na podstawie wyrazu zegar. Uczymy się ją rozpoznawać , czytać wyrazy i proste zdania, kreślić po śladzie oraz pisać samodzielnie w dużej i małej liniaturze.

Słuchamy wiersza „Co to jest ekologia?” D. Klimkiewicz, W. Drabik
 Ekologia – mądre słowo,
a co znaczy – powiedz, sowo?
Sowa chwilę pomyślała
 i odpowiedź taką dała:
„To nauka o zwierzakach,
 lasach, rzekach, ludziach, ptakach.
 Mówiąc krótko, w paru zdaniach,
 o wzajemnych powiązaniach
 między nami, bo to wszystko
 to jest nasze środowisko.
Masz je chronić i szanować”
 – powiedziała mądra sowa…

Ziemia – nasza planeta” - zabawy z globusem. Nazywanie kontynentów, oceanów, określanie czego jest więcej, wody czy lądów.

Słuchamy piosenki „Moja planeta” Majki Jeżowskiej 

Piosenka

„Czas dla Ziemi” - zabawa „prawda czy fałsz”; dziecko musi określić, czy usłyszane zdanie jest prawdziwe czy nie. Przykładowe zdania:
Czyste powietrze jest potrzebne nie tylko ludziom, lecz także zwierzętom.
 Rower nie produkuje spalin.
 Torebki foliowe szybko się rozkładają i nie szkodzą przyrodzie.
 Woda w oceanie może być brudna – to nikomu nie szkodzi.
Autobus jest bardziej ekologicznym środkiem transportu niż samochód, którym jedzie tylko jedna osoba.
Filtry na kominach nie pomagają w oczyszczaniu dymu, który z nich leci.
Wylewanie ścieków z fabryk do rzeki szkodzi rybom.

„Dbamy o środowisko” – rozwiąż zagadki:
Wiedzą to dorośli, wiedzą to i dzieci,
 że się na biwaku nie zostawia... (śmieci)

 Przed  blokiem stoją
 trzy kolory mają
Papier, szkło i metal
ludzie w nie wrzucają. (pojemniki na śmieci segregowane)

Możesz w nią zakupy schować,
 ale nie jest plastikowa.
 Z czystym sercem pakuj wszystko
chroniąc przy tym środowisko. (torba ekologiczna)

Lasu cień i ptaków trele,
 kolor trawy, zapach wody.
Wyjedź z miasta i posłuchaj jak bije serce ... (przyrody)

Poznajemy znaki <, > -„Mniej czy więcej?” – zabawa matematyczna. Zapraszamy dzieci do wysłuchania opowieści, ilustrujemy ją przedmiotami: „W pewnej sali stały dwa kosze na śmieci ( rozkładamy dwie szarfy). W jednym z nich leżały trzy butelki ( wkładamy 3 puste butelki do jednej szarfy), w drugim pięć butelek ( wkładamy 5 pustych butelek do drugiej szarfy). W którym koszu było więcej butelek? Dzieci wskazują prawidłową odpowiedź. Kontynuujemy opowieść: Wielka szufla śmieciarki otwiera się szeroko w tę stronę, gdzie jest więcej śmieci. Jak myślicie, w którą stronę się otworzy?  Układamy znak > z dwóch pasków papieru.  Opowiadamy kilka takich krótkich opowieści, by utrwalić z dziećmi schemat zadania. Może poprosić dzieci o pomoc w wymyślaniu historii . Kolejnym krokiem jest ilustrowanie zadania cyframi zamiast przedmiotów. • opakowania po różnych produktach, dwa paski papieru, cyfry.

 „Ile wody nam ucieka?” – zabawa badawcza. Zagadka: Co mam na myśli? To substancja, bez której nikt z nas nie mógłby żyć. Jest potrzebna nie tylko ludziom, lecz także zwierzętom i roślinom. Występuje na całej kuli ziemskiej, ale tylko niewielka część nadaje się do spożycia przez ludzi. Poprzez proces parowania i skraplania jej część do nas wraca. Po rozwiązaniu zagadki dzieci układają z dowolnych liter napis WODA. Następnie zapraszamy dzieci do łazienki, odkręcamy kran w taki sposób, by woda kapała po kropelce do podstawionego naczynia. Prosimy dzieci, by oszacowały, ile wody może w ten sposób wylać się z kranu do naczynia podczas określonego dowolnie czasu. Swoje szacunki dzieci zaznaczają flamastrem. Nastawiamy zegarek, by wiedzieć, ile czasu minęło od odkręcenia kranu, i wracamy do swoich zajęć. Po upłynięciu czasu wyciągamy wnioski • Potrzebne będą : alfabet, naczynie na wodę, zegarek, flamastry.

„Skąd się bierze prąd?” - samodzielna praca z „Księgą zabaw z literami” (str.64-65)
Pracujemy z kartami pracy „Plac zabaw” część 4  - str. 1-4, str. 10a

Propozycje zabaw plastycznych
 „Ekoprzyjaciel” – zabawa manualna („Wyprawka” str. 46). Potrzebne są sznurowadła.  Dzieci odszukują W46 i wypychają kształt ekoprzyjaciela wraz z dziurkami. Przewlekają sznurowadło przez dziurki w ubraniu smoka oraz w kołach roweru.
„Miotełki leśnych duszków” – wykonanie mioteł z gazet (niezbędna będzie pomoc N.): najlepsze do tego celu są kolorowe tygodniki, ale i z gazety codziennej można zrobić miotłę. Należy naciąć kilka stron na raz nożyczkami wzdłuż jednego ich brzegu (w tzw. grzebień). Następnie zwinąć strony w rulonik, zaczynając od jednego z naprzeciwległych naciętemu brzegowi rogów. Powstanie papierowy „pióropusz”. Taśmą klejącą okręcić kilka razy rulonik (trzonek miotły). Rozczapierzyć pióropusz i miotła gotowa!
 „Podwodny świat” – wspólna praca plastyczna z opakowań. Z arkusza tradycyjnej folii bąbelkowej (lub folii z poduszeczkami powietrza, która często wypełnia kartony ze sprzętem elektronicznym) tworzymy ocean. Pod folię dzieci mogą podkleić arkusze niebieskiego lub zielonego papieru lub kawałki bibuły. Następnie tworzą zwierzęta i rośliny z dostępnych w domu nieużytków i odpadów. Możemy podpowiedzieć, że ośmiornicę łatwo zrobić z rolki po papierze toaletowym czy papierowego kubeczka, ukwiały ze słomek do napojów itp. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie małych plastikowych opakowań oraz ich pokrywek. Dzieci uzupełniają swoje prace fragmentami kolorowego papieru, pianki kreatywnej, drucików, sznurków itp. • Potrzebne materiały: folia bąbelkowa, niebieskie i zielone arkusze papieru, bibuła, śmieci, pianka kreatywna, druciki, sznurki itp.

Propozycje zabaw ruchowych:
1. „Rakieta” – dzieci naśladują start rakiety. Stoją w kręgu, wolno klaszczą i tupią, jednocześnie pochylając się raz w lewo, raz w prawo. Potem klaszczą i tupią coraz szybciej. Obracają się. Szybko uderzają dłońmi w kolana. Prawą dłonią zataczają kółka przed nosem i wydają dźwięk pracujących silników rakiety. Unoszą ręce i podskakują z okrzykiem: Hura!. Rakieta wystartowała. Zabawę można powtórzyć dowolną ilość razy.
2. „Planety” – rytmiczne poruszanie się do melodii. Dzieci wyobrażają sobie, że doleciały rakietą na inną planetę i spotkały jej mieszkańca. Rytmicznie poruszają się do melodii. Gdy piosenka ucichnie, podchodzą do kogoś i wymyślają przyjazny gest powitalny. • CD
3. „Orbity” – tor przeszkód z elementami gimnastycznymi. Dzieci startują z  wyznaczonego miejsca. Najpierw idą raczkiem, potem robią trzy przysiady, kładą woreczek lub inne na głowę, przechodzą z nim po ławeczce, zdejmują woreczek i przechodzą pod ławeczką, po czym na czworakach zmierzają do mety. N. mierzy czas. Wygrywa dziecko, które pokona tor przeszkód najszybciej. • woreczki gimnastyczne, ławeczka
 4. „Deszcz meteorytów” – potrząsanie pomponami w rytm melodii. Dzieci mają za zadanie potrząsać nimi, wymachiwać, zgniatać je w rytm melodii. Potem dotykają pomponami nadgarstka, łokcia, ramienia drugiej ręki. Podrzucają pompony. Naśladują taniec cheerleaderek. Dzieci ćwiczą każdą z rąk.
 5. „Powrót na ziemię” – ćwiczenie na dywanie; dzieci kładą się na plecach, chwytają za dłonie drugą osobę i próbują podnieść się do pozycji stojącej, nie przerywając utworzonego kręgu.  
Można też poćwiczyć :
Zobacz

Zobacz

Jak mogą Państwo w codziennych aktywnościach wesprzeć swoje dziecko?
Poprzez codzienne aktywności i uczestnictwo w obowiązkach domowych warto utrwalać wiedzę dzieci dotyczącą segregacji śmieci. Wesprze to nie tylko rozwój poznawczy dzieci i świadomość ekologiczną, ale również umiejętności matematyczne. Warto zadbać o świadomość ekologiczną dzieci rozmawiać o potrzebach roślin i zwierząt, o tym, w jaki sposób człowiek ingeruje w środowisko. Warto przeliczać elementy w najbliższym otoczeniu, określać, czego jest więcej, a czego mniej.

Ostatnio zmieniany środa, 22 kwiecień 2020 13:02
Więcej w tej kategorii: Tajemnice książki »