Zdalne nauczanie - dzieci pięcioletnie

środa, 31 marzec 2021 08:11

Propozycje zajęć i zabaw dla dzieci 5-letnich i ich Rodziców - oddział IV „Pszczółki” - do realizacji 29.03. - 02.04.2021r.

WIELKANOC

1. Wiersz do słuchania – Dorota Gellner „Pisanki”
Patrzcie,
ile na stole pisanek!
Każda ma oczy
malowane.
Naklejane.
Każda ma uśmiech
kolorowy
i leży na stole grzecznie,
żeby się nie potłuc
przypadkiem
w dzień świąteczny.
Ale pamiętajcie!
Pisanki
nie są do jedzenia!
Z pisanek się wyklują
świąteczne życzenia.

2. Rozmowa na temat wiersza:
- Co znajduje się na stole ?
- Jak wyglądają pisanki?
- Co wykluje się z pisanek?

3. Zabawa badawcza „Jak zbudowane jest jajko?” - obejrzyj jajko na ze.wnątrz, rozbij je z pomocą osoby dorosłej i zobacz co jest w środku.
Dziecko wymienia potrawy sporządzane z jajek.

4. Które jakie jajko? - pokazujemy dziecku dwa jajka. Prosimy, aby zastanowiły się, po czym można poznać, że jedno z nich jest surowe, a drugie – gotowane, następnie wprawiamy oba jajka w ruch obrotowy.

5.Ciekawostki na temat Wielkanocy.
Dawno temu ludzie uważali jajko za coś wyjątkowego. Wykluwa się z niego pisklę, pojawia się więc na świecie nowe życie. Dlatego też jajko stało się symbolem życia i odrodzenia. W religii chrześcijańskiej zostało przypisane Wielkanocy i jako znak nowego życia pojawia się w koszyczkach ze święconką i przypomina o zmartwychwstałym Chrystusie.
Co to jest śmigus-dyngus?
Śmigus-dyngus to zwyczaj oblewania się wodą w poniedziałek wielkanocny. Kiedyś ten dzień nazywano żartobliwie dniem świętego Lejki i nikomu nie mógł on ujść na sucho. Choć ten zwyczaj należy do tradycji, pamiętajmy jednak o zasadach dobrego wychowania: nie urządzajmy kąpieli osobom starszym i tym, które naprawdę nie mają na to ochoty.

6. Rozmowa z dzieckiem na temat zwyczajów związanych z Wielkanocą.
Rodzic prosi dziecko, aby wymieniło zwyczaje związane z Wielkanocą np. przedświąteczne porządki, robienie pisanek, święcenie pokarmów, odwiedzanie w kościołach grobu Pana Jezusa, wysiewanie zboża i rzeżuchy. Śniadanie wielkanocne w pierwszy dzień świąt i charakterystyczne potrawy, które się na nim spożywa, odwiedzanie się.

7. Zagadki wielkanocne
Tyle w koszyku leży pisanek! A pośród nich słodki, cukrowy …............
W wielkanocnym koszyczku, leżeć będą sobie. Zanim je tam włożę, ślicznie je ozdobię ….....

8. Słuchanie wiersza Agnieszki Galicy „Piosenka wielkanocna”
Idą święta wielkanocne, idą święta
O tych świętach każdy zając pamięta
Do koszyczka zapakuje słodycze
I na święta nam przyniesie moc życzeń.
Idą święta wielkanocne, idą święta
O tych świętach i kurczątko pamięta
W żółte piórka się ubierze wesołe
Wśród pisanek będzie biegać po stole.
Idą święta wielkanocne, idą święta
O tych świętach nasz baranek pamięta
Ma na szyi złoty dzwonek dźwięczący
Będzie biegał będzie skakał po łące.

9. Kartka świąteczna – dzieci wykonały już kartkę w przedszkolu, może służyć jako ozdoba na stół.

10. Słuchanie ciekawostek na temat pisanek.
Rodzic czyta ciekawostki związane z pisankami.
Malowane we wzory jajko nazywa się pisanką, bo zgodnie z tradycją te wzory pisze się rozgrzanym woskiem na jajku, używając lejka ze skuwki od sznurowadeł oraz szpilki do robienia kropek. Gdy jajko z napisanym wzorem zanurzymy w farbie, a potem usuniemy wosk w gorącej wodzie, pozostanie jasny wzór na barwnym tle. Kiedyś pisanki zakopywano pod progami domów, aby zapewniły mieszkańcom szczęście i dostatek. Skorupki jaj wielkanocnych rzucano też pod drzewa owocowe, aby zapobiec szkodnikom i sprowadzić urodzaj. Dziewczęta myły włosy w wodzie, w której gotowano jajka na pisanki, aby bujnie rosły i podobały się chłopcom. W zabawie zwanej  „wybitką” toczono po stole pisanki lub uderzano nimi o siebie. Posiadacz stłuczonego jajka tracił je na rzecz właściciela nienaruszonej pisanki. Inną grą było rzucanie pisankami do siebie lub przerzucanie ich przez dachy kościoła (dzieci znają piosenkę „Zabawa na wybitki” - można razem z dzieckiem zaśpiewać i się pobawić).

11. Zabawa ruchowa z elementem turlania – Rozsypane pisanki.
Dziecko delikatnie turla się po podłodze w różnych kierunkach, zwracając uwagę na zachowanie zasad bezpieczeństwa.
Ćwiczenia tułowia.
Dziecko w siadzie skrzyżnym, toczy wokół siebie pisankę. Na sygnał (rodzic klaszcze w dłonie) zmienia kierunek toczenia.
 Zabawa ruchowa z elementem skoku – Przeskocz pisankę.
Dziecko wykonuje przeskoki obunóż przez położoną na podłodze pisankę.

12. Słuchanie opowiadania pt. Najpiękniejsze (autor: G. Kasdepke).
Dziecko słucha opowiadania:
Jak wiadomo, każda mama pragnie, aby jej dziecko było naj, naj, najwspanialsze!... Prawda? Tak samo rzecz się miała z pewnymi dobrze znanymi kurami. Któregoś ranka wszystkie trzy zniosły jajka. Cóż to była za radość! Gdakały wniebogłosy ze szczęścia! Spoglądały z miłością na swe jajeczka. Otulały je delikatnie. Nasłuchiwały, czy zza kruchej skorupki nie dobiegnie ich czasem jakiś dźwięk. Jednym słowem, jak wszystkie mamy, robiły sporo zamieszania.
− Z mojego jajeczka – gdakała pierwsza kura – wyrośnie najsilniejszy kogucik na całym podwórku!
− A z mojego – gdakała druga – najpiękniejsza nioska w całej wsi!
Zaś trzecia kura była tak szczęśliwa, że nie wiedziała nawet, czy wolałaby chłopca, czy dziewczynkę. Wszystkie jednak chciały, aby ich dzieci były najpiękniejsze. Postanowiły więc pomalować skorupki jajek najwspanialej, jak tylko potrafiły.
− Mój kogucik – gdakała pierwsza kura – będzie czerwony w niebieskie paseczki.
− A moja nioska – gdakała druga – będzie różowa w zielone groszki.
Zaś trzecia kura nie mogła się zdecydować, czy pomalować jajo na pomarańczowo w brązowe kwadraciki, czy na brązowo w pomarańczowe trójkąciki. Wszystkie były przekonane, że z tak kolorowych jajek wyklują się najpiękniejsze kurczaczki na świecie. I rzeczywiście. Którejś nocy usłyszały jakieś ciche trzaski, jakieś popiskiwania... – zanim się obejrzały, z popękanych, kolorowych skorupek wyskoczyły ich dzieci.
− Jaka śliczniutka!... – wygdakała pierwsza kura.
− Mój ty kochany!... – rozczuliła się druga.
− Chlip, chlip!... – płakała ze szczęścia trzecia kura.
A małe kurczaczki, wszystkie żółciutkie, jak gdyby pomalowało je samo słońce, rozejrzały się dookoła i krzyknęły radośnie: „Mamo! Już jestem!”

13. Rozmowa na temat opowiadania.
Dziecko wypowiada się na temat utworu; zwraca uwagę na zachowanie kur, ich pragnienia, sposób ozdabiania jajek; podkreślanie więzi matki z dzieckiem.


14. „Pisanki, pisanki, jajka malowane” - razem z rodzicami wykonanie  pisanek do wielkanocnego koszyczka  dowolną techniką.

WESOŁYCH I ZDROWYCH
ŚWIĄT WIELKANOCNYCH,
SMACZNEGO JAJKA I BARDZO
MOKREGO DUNGUSA
ŻYCZĄ WYCHOWAWCZYNIE