Zdalne nauczanie - dzieci czteroletnie

poniedziałek, 20 kwiecień 2020 11:39

Propozycje zabaw i ćwiczeń  dla dzieci 4- letnich i ich Rodziców  do realizacji w dniach 20 - 26 kwietnia 2020r. 

Tematyka kompleksowa „ Dbajmy o naszą planetę”

Propozycje zabaw

• Pajączek – masaż relaksacyjny.
Zabawa np. mama z dzieckiem

Wspinał się pajączek po rynnie - Dzieci „wędrują” palcami od dołu ku górze po plecach mamy.
Spadł wielki deszcz i zmył pajączka - Układają obie dłonie płasko na plecach i szybko przesuwają je w dół.
Zaświeciło słoneczko -  Masują plecy ruchem okrężnym.
Wysuszyło pajączka, rynnę i…-  Masują plecy tak długo, aż poczują ciepło.
dalej wspinał się pajączek po rynnie - Zaczynają masaż od początku

• Porozmawiaj z dzieckiem na temat„ Co możemy zrobić dla naszej Ziemi?” – rozmowa na temat sposobów dbania o środowisko.
Przypomnij dziecku:
Wyłączaj światło w pokoju, z którego wychodzisz!
Zakręć wodę, gdy jej nie uży¬wasz, na przykład, gdy myjesz zęby!
Posadź i pielęgnuj kwiaty na balkonie lub w ogrodzie
Segreguj śmieci! recykling (powtórne przetworzenie produktu).

• „Pstryk” - posłuchaj opowiadania
Grzegorz Kasdepke
– Uważaj, teraz będzie się działo – mruknął Dominik, włączając elektryczny czajnik. Zanim Junior zdążył podkulić ogon, w całym domu błysnęło, huknęło – a potem zapadła ciemność. I cisza. Przestało grać radio, przestały pracować lodówka i pralka, przestał działać komputer, i nawet Junior przestał sapać, choć nie był przecież na prąd. Widać, wszystko to zrobiło na nim spore wrażenie. Pierwsza odezwała się babcia Marysia. – Dominik! – zawołała z dużego pokoju.
– To twoja sprawka?! – Prowadzę wykład – odkrzyknął dyplomatycznie Dominik. – O czym?!
– Głos babci dochodził już z korytarza. – Nie mów, że o elektryczności! – Mogę nie mówić... – mruknął Dominik. – Hau! – dodał mu otuchy Junior. Zza drzwi dobiegł ich szelest, trzask, odgłosy majstrowania przy elektrycznych korkach – i naraz z głośnika radia popłynęła muzyka, a lodówka wzdrygnęła się, jak po przebudzeniu z krótkiej drzemki, i znowu zaczęła pracować. Dominik i Junior zmrużyli oczy. – Przecież tata ci mówił – zasapała babcia, wchodząc do kuch¬ni – żebyś nie włączał tego czajnika, gdy pracuje pralka, tak?! Jutro przyjdą elektrycy i wszystko naprawią! A na razie trzeba uważać! Bo przewody elektryczne w tym mieszkaniu są za słabe, i to dlatego! Chcesz wywołać pożar?! – Hau! – uspokoił ją Junior. Ale babcia Marysia nie była uspokojona; zakazała Dominikowi zabaw w kuchni, przez co dalsza część wykładu musiała odbyć się w łazience. – Tak, z elektrycznością nie ma żartów – westchnął Dominik. – Na przykład najgłupsze, co można zrobić, to suszyć sobie włosy w wannie. Bo jakby suszarka wpadła do wanny, to... Junior zawył rozpaczliwie, dając do zrozumienia, że wie, co by się stało, gdyby suszarka wpadła do wanny. – Tak samo głupie – kontynuował Dominik – jest wtykanie różnych przedmiotów do dziurek od kontaktu! Albo przecinanie przewodów elektrycznych! Jeżeli zobaczę kiedyś, że to robisz, to koniec, zakaz wychodzenia na spacery!
Junior, gdyby było to możliwe, podwinąłby nie tylko ogon, ale i uszy, nos oraz całego siebie. – Niemądrze jest także – ciągnął zadowolony z siebie Dominik – ciągnąć za kabel jakiegoś urzą-dzenia, żeby je wyłączyć, bo łatwo taki kabel przerwać! Ani podłączać zbyt wielu urządzeń do jednego gniazdka! I, i... słuchasz mnie? – Hau... – odszczeknął zrezygnowany Junior. – No tak, może to za dużo jak na jeden raz – zgodził się Dominik. – Najważniejsze jest jedno: nie wolno bawić się elektrycznością! Zrozumiałeś? – Hau! – zapewnił Junior. Po czym podskoczył wysoko, pstryknął nosem wyłącznik światła – i wykład został zakończony.
•    Po wysłuchaniu opowiadania dziecko rysuje sprzęty elektryczne o których mowa w opowiadaniu.
Zapamiętaj - Nie wolno bawić się elektrycznością!

•    Wiersz do słuchania/nauki
Gabriela Skrzypczak
OBIETNICA

Ziemio  dziś obiecujemy Tobie:
Chronić twe pola i łąki
Dbać o żuki i biedronki
Chronić twe morza i wody
 Nie zanieczyszczać przyrody.
 Dbać o zwierzęta, rośliny
Nie znęcać się nad nimi.
Karmić, poić i podlewać
Wciąż sadzić młode drzewa.
 Aby, gdy odejdziemy -
 Ziemia nadal istniała
 I swym wyglądem
wszystkim Raj przypominała.

 

Ostatnio zmieniany środa, 22 kwiecień 2020 13:10
Więcej w tej kategorii: « Na wsi Tajemnice książek »